szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 160 millió forintot költ az 1 és 2 forintos érmék 2008. március 1-jétől esedékes bevonásával kapcsolatos hirdetésekre. A Közbeszerzési Értesítőben megjelentek szerint a Media Insight Médiaügynökség Kft. nyerte el a nyílt gyorsított meghívásos közbeszerzési eljárást a feladat elvégzésére nettó 160 millió forintos keretösszegű ajánlatával. A tenderre meghívták még a MindShare Médiaügynökség Kft.-t is.

A nyertes feladata a bevonással kapcsolatos hirdetésszervezés. A megbízás 8 hónapra szól, illetve a keretösszeg kimerüléséig. A hirdetéseket az írott, az elektronikus, médiumokban, kültéri és beltéri médiafelületeken kell megjelentetni.

A kiírás szerint a meghívásos, gyorsított eljárást az indokolta, hogy a megjelentetési helyszíneket és időpontokat nem lehet előre pontosan meghatározni, azok kismértékű időbeli eltérése jelentős árkülönbözetet okozhat. Így az ellenszolgáltatás összegét előre megbecsülni nem lehet.

Másrészt a gyorsított procedúrát az indokolta, hogy a kiíró 2007. október 1-jén jelentette be, hogy 2008. március 1-jéig bevonják az 1 és 2 forintosokat. Az azóta eltelt időszakban tapasztalt beváltások kevés száma alapján világossá vált, hogy a szükséges információkkal, a kerekítés szabályaival a lakosság és a kereskedelem jelentős része nem rendelkezik. A kiválasztott nyertes feladata, hogy ezeket az információkat eljuttassa a nyilvánosság legszélesebb köréhez.

Simor András, az MNB elnöke korábban elmondta: nemzetgazdasági szinten évi 3-4 milliárd forintos megtakarítás érhető el az 1 és 2 forintos pénzérmék bevonásával, melynek költsége mintegy 200 millió forint. Bevonásukat vásárlóértékük csökkenésével, illetve azzal indokolta, hogy a vásárlásoknál egyre kevésbé használták, elvesztek, azaz "kicsapódtak a forgalomból".

A kereskedők nem az egyes termékek árát, hanem a végösszeget kerekítik 5-re, vagy 0-ra, így az erős verseny miatt nem, vagy csak nagyon minimális – egy vagy két tized pontos – inflációs hatással járhat az intézkedés – fűzte hozzá a jegybankelnök.

Simor András ismertette: évente az 1 és 2 forintosok előállítási költsége eléri a 1,5 milliárd forintot. Becslések szerint mintegy 1 milliárd 1 forintos és 900 millió 2 forintos van az állampolgároknál, számuk évente 70-80 millió darabbal nő és mintegy négyötödük csapódik ki a forgalomból.

Március elsejéig az 1 és 2 forintosokból a kereskedők a vásárlásoknál címletenként 50 darabot kötelesek elfogadni, a bankok, takarékpénztárak, biztosítók és a posta pénztárai esetében nincs mennyiségi korlát, de 100 darab fölött díjat számíthatnak fel a beváltásért.

A kereskedelmi bankok, takarékszövetkezetek és a posta fiókjai márciustól legalább fél évig váltják a megszűnő két érmét, az MNB pénztárában pedig öt évig, 2013 március elsejéig lesznek beválthatóak.

A Magyar Nemzeti Bank a nem kereskedelmi mennyiségű (1 forintnál 10000, 2 forintnál 5000 darab alatti) érméket váltási díj felszámítása és egyéb korlátozás nélkül váltja át pénztáraiban nagyobb címletű bankjegyre vagy érmére. A 10000 darabnál nagyobb mennyiségű 1 forintost, illetve 5000 darabnál nagyobb mennyiségű 2 forintost csak pénzfeldolgozó által előkészített nagybani formában vesz át az MNB, kivéve a jótékony gyűjtéseket, amire külön szabály vonatkozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egyre kevesebb 1 és 2 forintos van a forgalomban

Hosszú idő után október volt az első olyan hónap, amikor több egy- és kétforintos áramlott be a jegybankba, mint onnan ki - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A statisztikai adatok a jegybank szerint azt mutatják, hogy helyes volt az MNB döntése az aprópénzek bevonásáról, hozzáteszik, hogy ezt egy közvélemény-kutatás is visszaigazolja.