szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az év felére-háromnegyedére kiterjedő negatív amerikai gazdasági növekedést, 1,50 dollár feletti euróárfolyamot és 3 százalék alatti Fed-alapkamatot jósolt pénteken közzétett előrejelzésében az egyik vezető londoni befektetési ház, amely szerint azonban az amerikai recessziónak nem lesz jelentős hatása az euróövezetre és a felzárkózó térségre, és nem gyengíti érezhetően az olaj árát sem.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által befektetőknek hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetértékelések pénteken megjelent legfrissebb kiadása szerint a ház két-három negyedévig tartó gazdasági visszaesést vár az idén az Egyesült Államokban.

A GS szerint ez agresszív pénzügypolitikai enyhítésre fogja sarkallni a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-t: a ház azzal számol, hogy a Fed már az idei harmadik negyedév végére összesen 1,75 százalékponttal 2,50 százalékra csökkenti irányadó szövetségi napikamat-célját.

Az idei amerikai recesszió gyakorlatilag konszenzussá vált a londoni elemzői közösségben, sőt, több szakértő szerint az amerikai gazdaság már be is lépett visszaesés - az elemzői szakzsargonban negatív növekedés - szakaszába. A világ egyik legnagyobb, 750 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő kötvényalapjának, a Pimcónak a vezetője például nemrég azt mondta: véleménye szerint az amerikai gazdaság recessziója már decemberben elkezdődött, és négy-öt hónapig eltarthat.

A Merrill Lynch e héten Londonban ismertetett elemzése szerint az amerikai gazdaságban 16 éve első ízben teljes körű - tehát nemcsak egy-egy szektorra kiterjedő - recesszió kezdődött, amely jelenleg az első hónapjában jár. Más nagy londoni házak már tavaly jelentős valószínűséggel jósolták az idei amerikai recessziót. Ennek esélyét például a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő és az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza - egyaránt 40 százalékosra, a JP Morgan befektetési csoport 35 százalékosra tette 2008-ra kiadott előrejelzéseiben.

A Goldman Sachs (GS) pénteki új elemzése szerint a cég stratégái rontották a dollárra adott prognózisukat. A ház most azt várja, hogy az euró átlagos árfolyama 3 és 6 havi távlatban egyaránt 1,51 dollár lesz, ugyanakkor egy éves távlatban a dollár 1,40-re erősödik vissza. A cég korábbi előrejelzésében rendre 1,43, 1,43, illetve 1,35 dolláros euróárfolyam szerepelt ugyanezekre az időtávokra. A GS elemzői ugyanakkor nem számítanak arra, hogy az amerikai recesszió és az erős euró érdemben rontaná az euróövezeti növekedési kilátást. A ház mindössze 0,1 százalékponttal, 1,6 százalékra csökkentette az euróövezetre adott idei GDP-növekedési előrejelzését.

Ezt a derűlátást nem mindegyik nagy londoni ház osztja. A JP Morgan londoni részlege által kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzésben például az áll, hogy idei amerikai recesszió esetén az euróövezeti növekedés ebben az évben 1,3 százalékra zuhanna a 2007-re becsült 2,6 százalékról, és az euróövezeti jegybank (EKB) 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajtana végre az európai recesszió elkerülése végett.

Az elemzők az olajárak csökkenését sem várják (Oldaltörés)


A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint a cég nyersanyagpiaci elemzői az olajárak gyengülését sem várják az amerikai recessziótól. A GS prognózisa a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfélére három- és hathavi távlatban 92 dolláros, tizenkét havi távlatban 103 dolláros hordónkénti átlagárat valószínűsít.

A cég egyik korábbi előrejelzésében a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajfélére - amely az év első napjaiban már többször átlépte a 100 dolláros lélektani küszöböt - 2008 végére 105 dolláros árjóslatot adott. A felzárkózó piaci térségről a GS pénteki elemzése azt írta, hogy a ház jórészt változatlanul hagyja az ezekre a piacokra adott előrejelzéseit, abból az "óvatos" várakozásból kiindulva, hogy folytatódik a térség és az Egyesült Államok gazdasági "szétkapcsolódása". A cég hozzáteszi ugyanakkor, hogy ha a fejlett piacok a vártnál nagyobb mértékben lassulnak, és gondok merülnek fel a pénzügyi szektorban, az a globális kockázatvállalási hajlandóság gyengülését okozhatja, ami a külső finanszírozásra rászoruló gazdaságokra jelentene növekvő kockázatot.

A londoni elemzői közösség nem egyöntetű a felzárkózó térség és az amerikai gazdaság teljesítménye közötti kapcsolat lazulásának megítélésében. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő 2008-ra kiadott londoni világgazdasági előrejelzésében például "illúziónak" nevezte az a várakozást, hogy a felzárkózó gazdaságok el tudják szigetelni magukat az amerikai gazdaság bajaitól, mert kereskedelmük minden ellenkező vélekedéssel szemben közvetve vagy közvetlenül továbbra is erősen függ az amerikai kereslettől. A Fitch úgy számol, hogy a fejlett gazdasági térség importnövekedésének gyengülése miatt a húsz legnagyobb felzárkózó gazdaság exportpiac-bővülési üteme - dollárértéken számolva - 10 százalékra lassul 2008-ban a 2004-2006-os időszak 17 százalékos éves átlagáról; ez a hitelminősítő szerint "jelentős sokk".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Zuhanó, de még mindig milliárdos prémiumok a Cityben

A tavalyi rekordnál 16 százalékkal kevesebb – jóllehet változatlanul többmilliárdos – prémiummal kell beérniük az idei karácsonyi jutalomszezonban a londoni City bankárainak a nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzáloghitel-piaci válság miatt kialakult globális pénzügyi felfordulás miatt – áll az egyik vezető londoni pénzügyi kutatóintézet előrejelzésében.

Trend

Hitelválság és nyersanyagpiaci árrobbanás

Visszakerült az elemzők szótárába az 1970-es évek közepe óta elfeledett fogalom, a stagfláció. Sokan attól tartottak ugyanis, hogy a világgazdaságot három évtized után ismét a minimális növekedés, a magas infláció és a munkanélküliség kötheti béklyóba. A félelmet az egyre dagadó amerikai másodlagos jelzáloghitel-piaci válság okozta, egyre nagyobb számban váltak ugyanis fizetésképtelenné a rossz minősítésű adósok. Jóllehet az USA-ban lakáskölcsönt felvevő adósok jelzáloghitelei már 2006 őszén kezdtek bedőlni, a nemzetközi pénzpiacok 2007 nyarán váltak feszültté, amikor a tovaterjedő bizalmatlanság miatt elapadt a szabad pénz a bankközi hitelezésben. A tőzsdék idegesek lettek, a tomboló vállalatfelvásárlási láz lefékeződött, a kormányok pedig újraértékelték növekedési kilátásaikat. Az amerikai befektetési bankok és brókerházak sora jelzett összesen több tízmilliárd dollárnyi veszteséget a harmadik negyedévben, és a válság a jelzáloghitelek fedezetével kibocsátott kötvények értékvesztése révén közvetlenül, a bizalmi problémákon keresztül pedig közvetve az egész nemzetközi pénzügyi szektort érzékenyen érintette.

MTI Gazdaság

Hitelválság: újjáéledő feszültségek az euró piacán

Az Európai Központi Bank (EKB) "felfigyelt az euró piacán újjáéledő feszültségre", és ezért "az újfent jelentkező bizonytalanságot ellensúlyozandó, ameddig szükséges, de legalább ez év végéig, fölerősíti a több likviditás kiutalásának politikáját a fő refinanszírozási műveleteiben" - közölték az EKB-ban hétfőn.

MTI Gazdaság

London: 60 milliárd dollár feletti leírásra kényszerülhetnek a bankok

Londoni elemzések szerint meghaladhatja a 60 milliárd dollárt (11 ezer milliárd forintot) az az összeg, amelyet a világ legnagyobb bankjai veszteségként lesznek kénytelenek leírni elértéktelenedett jelzálog-követeléseket is tartalmazó befektetési termékportfólióikban a nem elsőrendű (subprime) amerikai jelzálogpiaci körből kiindult globális likviditási sokk miatt.

MTI Gazdaság

Az EIU EKB-kamatcsökkentéssel számol

Drasztikusan rontotta az amerikai gazdaságra és a dollár euróárfolyamára adott jövő évi előrejelzését az Economist Intelligence Unit (EIU), amely legújabb havi prognózisában – elsőként a nagy londoni házak közül – euróövezeti kamatcsökkentést is valószínűsít az amerikaival párhuzamosan.

Nemzetközi gazdaság

Hulló fejek

A Merrill Lynch után a Citigroup elnöke is távozni kényszerült az amerikai jelzáloghitel-válság miatt. Az újabb krízis előszele ismét ingataggá tette a nemzetközi pénz- és árupiacokat.

MTI Gazdaság

EKB: változatlanul 4 százalékon az alapkamat

Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntő tanácskozásán változatlanul az eddigi 4,0 százalékon hagyta az irányadó kamatot. A bank úgy ítélte meg, hogy az inflációs kockázatok elkerülését továbbra is fontosabbnak tartja, mint az alacsony növekedési ütemből fakadó veszélyeket, ezért nem folyamodott kamatmérsékléshez. Az EKB már a hetedik hónapja nem módosított a kamatokon.

MTI Gazdaság

A Bank of England nem változtatott a kamaton

A brit központi bank, a Bank of England a csütörtöki kamatdöntésével változatlanul, 5,75 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót, harmadik hónapja szüneteltette a szigorítást.