szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína az idén 8 százalékos GDP-növekedést célzott meg a tavalyi 11 százalékos után, remélve, hogy az elhatározott megszorító intézkedéseknek lesz hatása. Elemzők szerint azonban kétséges ezen törekvés sikere, hiszen évek óta egyszámjegyű gazdasági növekedés a kimondott cél, de rendre túlteljesítik.

Tavaly összesen hat ízben hajtottak végre kamatemelést, és a központi bank a kötelező banki tartalékszintet a korábbi tízszeresére emelte. Mindez azonban kevésnek bizonyult, a beruházások, az infláció, a pénzellátás és a gazdaság is túl gyorsan növekedett. A hét végén nyilatkozó magas rangú kínai illetékesek szerint az idén a fogyasztói árszínvonal 4,6 százalékos emelkedésére számítanak, az infláció eszerint ugyancsak mérsékeltebben növekedne a tavalyi mintegy 5 százalék után. Elmondták, hogy az említett idei számszerűsített célok még csak előzetes elképzelések, végleges előirányzatokat márciusban tesznek majd közzé. A központi bank azonban mindenképp döntő lépéseket tesz a drágulás kordában tartására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kína a világ legnagyobb exportőre

Kína augusztusban több árut és szolgáltatást adott el, mint Németország, ezzel immár a világ legnagyobb exportőre. Az Egyesült Államokban és Európában egyre erőteljesebben követelik a jüan felértékelését, ám ez gátat szabhatna a szédületes kínai export-expanziónak.

MTI Gazdaság

Újabb rekordon Kína kereskedelmi többlete

Kína külkereskedelmi többlete decemberben 22,69 milliárd dollár volt, ezzel a tavalyi egész évi többlet 262,2 milliárd dollárt ért el. Ez új rekord, és 47,7 százalékkal több a 2006-os, 177,47 milliárd dolláros többletnél, jelentették a kínai vámhatóságnál pénteken.

MTI Gazdaság

Kína rugalmasabb árfolyampolitikára tett ígéretet az EU vezetőinek

Az Európai Unió vezetői a kínai kormányfővel folytattak szerdán megbeszélést a vitatott kereskedelmi és a valutaárfolyamot érintő kérdésekről. Ven Csia-pao kormányfő ígéretet tett arra, hogy Kína a jüan árfolyamának meghatározásakor nagyobb teret enged majd a piaci erőknek.

MTI Gazdaság

Csődhullám a kínai cipőgyártóknál

Sorozatosan mennek csődbe a kínai cipőgyárak a dömpingvámok és a kínai cipők, illetve egyéb termékek importjával kapcsolatos külföldi ellenérzések miatt. A kínai állami média beszámolója szerint az utóbbi időben mintegy ezer cipőgyártó ment csődbe, elsősorban kis-és középüzemek, amelyek nem tudtak lépést tartani a keményebb feltételekkel.

MTI Gazdaság

Már 310 ezer kínai dollármilliomos van

Kína az ötödik helyre jött fel a dollármilliomosok számát tekintve a világ országai között, csak az Egyesült Államok, Japán, Nagy-Britannia és Németország előzi meg ezen a téren - tűnik ki egy jelentésből, amelyet a Boston Consulting Group (BCG) nevű pénzügyi tanácsadó szervezet adott ki.

MTI Gazdaság

Több mint 700 kínai cégtől vették vissza az exportengedélyt

Kínai sajtójelentés szerint már több mint 700 kínai gyártócégtől vonták vissza a hatóságok az exportengedélyt, a több árucsoportban észlelt, egészségre ártalmas anyagtartalom miatt kitört nemzetközi botrányok miatt. Mint emlékezetes, elsősorban a kínai játékokból kellett sok milliót visszavonni a piacokról, mert mérgező anyagokat fedeztek fel rajtuk.

MTI Világ

Kína sivatagosodik

Napjainkban a sivatagok adják Kína összes szárazföldi területének mintegy 27,5 százalékát, ez az arányszám 1994-ben még csak 17,6 százalékos volt - állapították meg szakértők.