szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elsősorban a világgazdasági körülmények romlása, az amerikai és az EU tagországok növekedési kilátásainak romlása, valamint a hitelpiaci zavarok miatt a GDP Magyarországon az idén várhatóan csak 2,4 százalékkal nő, szemben a novemberben prognosztizált 2,8 százalékkal, az infláció pedig 5,9 százalék lesz a korábban várt 4,8 százalék helyett – ismertette Veres János pénzügyminiszter szerdán a kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

Veres szerint szűkül a magyar export lehetősége is, ezért a korábban várt 12,9 százalékkal szemben várhatóan 11,5 százalékkal bővülhet az idén a kivitel. Megerősítette, hogy az államháztartás ESA és GFS szerinti hiánya nem változik a korábban prognosztizálthoz képest, az ESA hiány a GDP 4 százaléka, a GFS hiány önkormányzatokkal 4,4 százalék lesz. A tárca azzal számol, hogy a bruttó átlagkeresetek a konvergenciaprogramban szereplő 5,4 százalék helyett 7 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 5,2 százalék helyett 6,3 százalékkal emelkednek. Összességében a reálbérek a konvergenciaprogramnak megfelelően várhatóan 0,4 százalékkal nőnek az idén

Logikus lépés volt a kormánytól, hogy módosította az idénre várható makrogazdasági adatokat és igazodott a reálisabb számokhoz – vélték makrogazdasági elemzők. Szerintük a kormány a reálisabb számokhoz igazodott, így nem okozott jelentős meglepetést a piacon. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője úgy fogalmazott: „a kormány reálisabb szintre változtatta az előrejelzéseit”. Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint az idei évre várt inflációs adat felzárkózott a piaci előrejelzéshez, az éves gazdasági növekedés azonban még mindig optimistább a piaci várakozásoknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Magyar infláció és GDP, londoni kamat-előrejelzések

Londoni elemzői vélemények szerint a gyenge növekedés ellenére – a gyorsuló maginfláció miatt – még mindig nagyobb a magyarországi jegybanki kamatemelés esélye a következő hónapokban, mint a kamatcsökkentésé, egyes szakértők ugyanakkor „a mind nyilvánvalóbb stagflációs környezetben” pénzügypolitikai hibának tartanának egy esetleges szigorítást.

MTI Gazdaság

A GDP tavaly 1,3 százalékkal emelkedett

A bruttó hazai termék (GDP) 2007-ben 1,3 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, tavaly az utolsó negyedévben a gazdasági növekedés 0,8 százalék volt éves bázison – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes adatok alapján. Az elemzők a negyedik negyedévre 1,1 százalékos GDP-növekedést vártak.

MTI Gazdaság

KSH: a 12 hónapos fogyasztói infláció 6,9 százalék

A fogyasztói árak az idén februárban 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az elemzők februárra 7 százalékos inflációt vártak.

MTI Gazdaság

KSH: 1,3 százalékos GDP bővülés

Tavaly az ország gazdasági teljesítménye 1,3 százalékkal bővült, a növekedés húzóereje és a változatlanul dinamikus exportnövekedés forrása továbbra is az ipar hozzáadott értékének emelkedése volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes számok alapján pénteken.

MTI Gazdaság

Kopint-Tárki: az idén 2,2 százalékkal, jövőre 3 százalékkal nő a GDP

Az idei GDP növekedési előrejelzését a korábbi 2,5 százalékról 2,2 százalékra módosította a Kopint-Tárki Zrt., jövőre 3 százalékra számít, miközben inflációs prognózisát 2008-ra 5,2 százalékról 6 százalékra emelte, 2009-re 3,8 százalékot vár – jelentette be Palócz Éva vezérigazgató.

MTI Gazdaság

A GDP 5,6 százaléka volt a finanszírozási igény 2007-ben

Az államháztartás nettó finanszírozási igénye a bruttó hazai termék (GDP) 5,6 százalékát tette ki 2007-ben, a névértéken számított, konszolidált bruttó államadósság a GDP 65,9 százaléka volt, míg a háztartások nettó finanszírozási képessége, pénzügyi megtakarítása 2007-ben a GDP 1,7 százalékát érte el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adatai szerint.

MTI Gazdaság

Ecostat: júliusban 5,9 százalékos infláció várható

Idén júliusban a fogyasztói árak várhatóan 5,9 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a termelői árak pedig 4,8 százalékkal haladhatják meg a 2007. júliusi szintet – áll az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-Stratégiai Kutató Intézet Mikroszkóp című kiadványában.

MTI Gazdaság

Londonban nem okoztak meglepetést az inflációs adatok

A várakozásoknak megfelelőnek, sőt a globális inflációs környezetben viszonylag kedvezőnek ítélték londoni felzárkózó piaci elemzők a kedden ismertetett februári magyarországi inflációs adatokat, az azokból következő pénzügypolitikai pálya előrejelzésében azonban változatlanul megosztott a citybeli elemzői közösség.