szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az erős nemzeti valuták egyelőre megvédték a közép-kelet-európai országokat az olaj erőteljes drágulásának negatív hatásaitól, kérdés azonban, hogy meddig – áll a Reuters elemzésében.

Mivel az infláció rekord magasságokba szökött Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon, a központi bankok kamatot emeltek, ami viszont – a kedvező gazdasági növekedéssel párosulva – arra indította a befektetőket, hogy koronába, zlotyba és forintba fektessék a pénzüket.

A három ország nemzeti valutája egyrészt abból profitált, hogy az euró árfolyama az év eleje óta 6 százalékkal emelkedett a dollárhoz képest, de maguk is erősödtek az euróval és a dollárral szemben: a forint 5,89 százalékkal, a zloty 6,61 százalékkal, a cseh korona 9,08 százalékkal. A dollár esetében még nagyobb mértékű volt az erősödés: a forintnál 11,59, a zlotynál 12,28, a cseh koronánál 14,65 százalék.

A közép-kelet-európai térségben nőtt ugyan az általános árszínvonal a nagyobb bérkiáramlás, illetve a központi áremelések miatt, az olaj drágulásának hatása nem szembetűnő – mondják az elemzők.

A helyzet azonban nem ennyire rózsás, mert az igaz, hogy a benzin drágulása visszafogott volt ezekben az országokban, de a dízel követte a nemzetközi ártrendet. Emiatt számos országban – köztük Magyarországon is – a fuvarozók az áremelkedést ellensúlyozó intézkedéseket sürgetnek kormányaiknál.

A Reuters elemzése arra is kitér, hogy bár az erős valuták eddig megkímélték a kelet-európai országokat az olajválságtól, ott van még az élelmiszerek jelentős drágulása, ami igencsak aggasztja a fogyasztókat, ezért az elemzők szerint az olaj drágulásának e másodlagos hatása már óvatosságra int a túlzott várakozásokkal kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EB: adócsökkentéssel nem lehet mérsékelni az olajárakat

Az Európai Bizottság az áfa vagy a jövedéki adó csökkentését továbbra sem tartja alkalmas eszköznek a magas olajárak problémájának kezelésére – szögezte le Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos azt követően, hogy szerdai brüsszeli ülésén a testület áttekintette a témát.

MTI Gazdaság

Az olajárakat nem csak a spekuláció mozgatja

Újabb elemző vetítette előre a 200 dolláros olajár lehetőségét: az IfW német gazdaságkutató illetékese, Klaus-Jürgen Gern szerint ez a távlati ár már most is tükröződik a piac hosszú távú - 10 éves - várakozásában. Az olajárakat nem csupán a spekuláció mozgatja ugyanis - érvel a szakember - hanem az olajkínálat jövőbeni szűkülésére vonatkozó várakozás.

MTI Gazdaság

Az idén már 35-ször dőlt meg az olajár rekordja

Szerda délben újabb csúcsra drágult a kőolaj a szabadpiacon. A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, júliusi határidőre szerda délben hordónként (159 liter) 130,25 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében, 1,27 dollárral drágább a keddi New York-i zárónál.

MTI Gazdaság

Nagyhatalmak aggódnak az olajár-növekedés miatt

Az Egyesült Államok, Japán, Kína, Dél-Korea és India aggódnak a magas olajárak miatt: a példátlan szintre emelkedett árak nem pusztán az olajfogyasztó országok, de az olajtermelők érdekeit is sértik - szögezték le az öt ország energiaügyi miniszterei szombati találkozójukon, amelyet Japánban, Aomori városában tartottak.