szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mol helyes védekezési stratégiájának beigazolódását látja Hernádi Zsolt abban, hogy az OMV osztrák energiacég – az Európai Bizottság versenypiaci aggályaira hivatkozva – a múlt héten visszalépett az összefonódásra bejelentett szándékától.

Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója. Már a jövőbe néz
© MTI - Szigetváry Zsolt
A Profil osztrák politikai-gazdasági hetilap legutolsó számában megjelent nyilatkozatában a magyar cég elnök-vezérigazgatója kijelentette: egyértelműen bebizonyosodott, hogy „megfelelően védekeztünk, és sikerült megóvnunk részvényeseink érdekeit”. Világossá tette azt is, hogy nem a Mol-t terheli a felelősség azokért a károkért, amelyek a két céget érték a „szerencsétlen eljárás” során.

A magazin megjegyezte, hogy az összefonódási kísérlet kudarcba fulladása ellenére az OMV továbbra is téma marad Magyarországon, elvégre a Mol-ban birtokolt 20,2 százalékos tulajdonrészével nagyrészvényesnek számít. Hernádi Zsolt ezzel kapcsolatban közölte, hogy a Mol nem foglalkozik az OMV részéről indított indokolatlan és mértéktelen támadásokkal, sem pedig az „átvételi harcban aratott sikerünkkel”. „Bízom benne, hogy a 20 százalékos OMV-részesedést illetően sikerül majd olyan megoldást találnunk, amely mindkét fél megelégedésére szolgál” – mondta anélkül, hogy részleteket elárult volna.

A Profil az egész ügyről egyébként az írta, hogy amilyen nagy dérrel-dúrral kezdődött egy évvel ezelőtt, ugyanolyan hirtelen ért véget, amikor az OMV bejelentette, hogy az Európai Bizottság versenyjogi kifogásai miatt visszakozik a Mol átvételére irányuló szándékától. A hetilap szerint Brüsszel némiképp megorrolt az összefonódási vizsgálatot kezdeményező osztrák cég idő előtti visszalépése miatt, és elhárította magáról a felelősséget a fiaskó miatt, elvégre még semmilyen döntést nem hozott.

Az uniós eljárásnak hivatalosan szeptemberben kellett volna befejeződnie, de már előzetesen olyan jelzések érkeztek Brüsszelből – és az OMV nyilván ezekre alapozta visszavonulási álláspontját –, amelyek szerint a bizottságnak, nem utolsósorban fogyasztóvédelmi szempontokból, erős fenntartásai vannak a tervezett egyesülés versenypiaci kihatásaival szemben.

A Mol elnök-vezérigazgatója a Profilban leszögezte, hogy a maga részéről nem osztja a bizottságnak címzett bírálatokat, ellenkezőleg, a „versenypiaci hatóság teljességgel korrekt és professzionális munkát végzett”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

INA-részvényeladás: Mol vagy OMV – esélylatolgatás

Úgy tűnik, hogy továbbra is a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt-nek van nagyobb esélye arra, hogy újabb INA részvényeket szerezzen, mivel a két társaság közötti a szinergiák jobban érvényesülnek, ám ez nem jelenti azt, hogy az OMV ne juthatna szóhoz a tervezett privatizációban – jelezte az ügylet bizonytalanságait Tordai Péter, a KBC Securities Hungary vezető elemzője.

MTI/hvg.hu Gazdaság

FT: az OMV pert indít a Mol ellen, de az átvételi esélyei halványulnak

A Mol éves közgyűlésén meghozott határozatok bírósági megsemmisítését akarja elérni a magyar olajcég átvételére törekvő osztrák OMV, amely várhatóan hétfőn induló jogi keresetével „új frontot” nyit a Mol elnyeréséért folytatott, eddig csekély eredménnyel járó hadjáratában – írta hétfőn a Financial Times.

MTI Gazdaság

Zágrábnak jó a Mol-OMV háború

A horvát kormánynak megfelel a Mol magyar és az OMV osztrák olajcég "háborúja" az INA horvát olajtársaság megvásárlásáért, mert a küzdelem felveri az árat, és a játszmában kulcsszerep juthat a horvát háborús veteránok 7 százaléknyi részesedését kezelő alapnak, írta a horvát sajtó.

MTI Gazdaság

Az EU szerint nem tenne jót, ha az OMV megszerezné a Molt

Ha az osztrák OMV olaj- és gáztársaság felvásárolná a Molt, az komolyan korlátozná a piaci versenyt, és magasabb árakhoz vezetne, állapítja meg az Európai Bizottság egyelőre bizalmas dokumentumában, amelyről a Reuters hírügynökség közölt részleteket.

MTI Gazdaság

A Mol beperelte az OMV-t

A Mol Magyar Olaj és Gázipari Nyrt. keresetet nyújtott be egy bécsi bíróságon az OMV ellen az osztrák olajcég legutóbbi ausztriai sajtónyilatkozatai miatt, amelyekben az OMV nyíltan indiszkrécióval vádolta meg a Mol-t az Európai Bizottság fúziós vizsgálata során kiadott ellenvetési nyilatkozata kapcsán.

MTI Gazdaság

Német és osztrák lapok az OMV visszalépéséről

Az osztrákok kudarca Magyarországon, Az OMV feladja a Molért való harcot címekkel számoltak be a csütörtöki német üzleti és egyben politikai napilapok arról, hogy az osztrák olaj- és gázipari konszern visszalépett a Mol felvásárlásától. Az osztrák lapok is hasonlóan vélekedtek. A Die Presse pedig megjegyezte: ez nem az első kudarca az osztrák olajipari cégnek.