szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyek 137 milliárd forint bruttó bevételt értek el az első hét hónapban, ami folyó áron 2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a külföldi és a belföldi vendégek által összesen eltöltött vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A külföldi vendégek vendégéjszakáinak száma 1 százalékkal nőtt, a belföldivendég-éjszakák száma azonban 2 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának szintjétől. A vizsgált időszakban a szállásdíj-bevételek 3 százalékkal 78 milliárd forintra nőttek.

Az idén az első félévben a kereskedelmi szálláshelyek 111 milliárd forint bruttó bevételt értek el, ami folyó áron 2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma lényegében nem változott.

Tavaly az első hét hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma stagnált 2006 azonos időszakához képest, a szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 4 százalékkal emelkedett, miközben a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés 7 százalékos volt.

Az első hét hónapban 1,952 millió külföldi vendég 5,617 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken.

A hat legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából, az Amerikai Egyesült Államokból és Olaszországból érkeztek kevesebben, míg Nagy-Britanniából és Romániából jelentősen nőtt a forgalom.

A KSH adatai szerint a három- és az ötcsillagos szállodákban nőtt a vendégéjszakák száma, a többi kategóriában stagnált vagy csökkent.

Január-júliusban a kereskedelmi szálláshelyek 2,32 millió belföldi vendéget regisztráltak, akik 5,591 millió éjszakát töltöttek el. A vendégéjszakák száma a kettő-, a négy- és az ötcsillagos szállodákban nőtt. A belföldi vendégek körében népszerű – a vendégéjszakák jelentős részét regisztráló – panziók esetében 3 százalékkal csökkent az éjszakák száma.

A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, csupán 29 százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében (27 százalék).

Az év első hét hónapjában alatt a szállodák átlagosan 47 százalékos, ezen belül a gyógyszállodák júliusban 73 százalékos szobakihasználtsággal működtek, mindez kismértékben elmarad a 2007 azonos időszakában mért értéktől.

A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma január-júliusban 1 százalékkal csökkent, ugyanakkor Budapesten 2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14932 forint volt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség több mint hétszeres. Az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) 7058 forint volt, de itt is jelentős eltérés figyelhető meg: az ötcsillagos szállodák tizenkétszer magasabb összeget kértek, mint amennyit az egycsillagos hoteleknél regisztráltak. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január-júliusra számított árindexe 7 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

Az idén az első hét hónapban, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány adatai alapján 16,141 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a különböző szolgáltatóknál, ebből 9,940 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyeken, így a beváltott csekkek értéke az összes árbevétel 7 százalékát adta.

Az idén július 31-én a Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2857, ezen belül a 863 szálloda 50 ezer szobával, 1103 panzió 15 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 891 volt. 2008 júliusában a kereskedelmi szálláshelyek kiadható férőhelyeinek száma 7 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában regisztrálttól. Júliusban a szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken közvetlenül 33 ezer főt foglalkoztattak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: két százalékkal nőtt a szálláshelyek forgalma

A kereskedelmi szálláshelyek 111 milliárd forint bruttó bevételt értek el az első félévben, ami folyó áron 2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma lényegében nem változott – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

MTI Gazdaság

Nőtt a kereskedelmi szálláshelyek bevétele

A kereskedelmi szálláshelyek 2008. január-márciusban összesen 45 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ez folyó áron 3,2 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).