szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai bankszektor megmentését, a hitelpiac felélesztését célzó pénzügyi mentőcsomag valószínűleg nem tudja megelőzi, hogy a gazdaság recesszióba csússzon – állapította meg a hétfői The Wall Street Journal.

Az újság mások mellett Bruce Kasmant, a JPMorgan vezető közgazdászát idézte, aki szerint "lesz némi kedvező hatása a tervnek, de a gazdaság már túl messzire ment attól, ahol megvédheti magát a károktól".

A lap szerint a legfrissebb adatok lehangolóak, az ingatlanpiac romlása folytatódik, az újház-eladási számok csökkennek. A gyárak termelésében is zavarok mutatkoznak és az üzleti kiadások is visszaestek az elmúlt hónapban. A munkahelyek száma szeptemberben várhatóan 105 ezerrel csökken és a fogyasztói bizalom gyenge, a lakosság visszafogja vásárlásait.

"A mentőcsomag nem tudja megakadályozni a recessziót" – mondta Douglas Elmendorf, a rangos Brookings Intézet vezető elemzője. Szerinte a kormányzat eddig jobbára ad hoc lépésekkel igyekezett megmenteni a pénzintézeteket, ami nem oszlatta el a félelmeket. Az átfogó mentőjavaslat nélkül viszont a piaci szereplőket megbénította volna az a várakozás, hogy melyik bank lesz a következő, amelyik bedől – tette hozzá.

Barry Eichengreen, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem közgazdász professzora szerint az ingatlanpiac mélyrepülése folytatódni fog, akármi is történik a hitelbiztosítások és jelzáloghitelek piacán.

A The Washington Post méltatta, hogy a kongresszus és a kormány milyen gyorsan, lényegében 10 nap alatt kidolgozta a hatalmas pénzügyi mentőcsomag tervét. A liberális újság a kétpárti együttműködés ritka példájaként emlegeti az egyetértést a mentőöv szükségességéről.

A The Wall Street Journal szerint a Paulson-terv elfogadása ellenére további szövetségi, lakossági pénzekre lesz szükség ahhoz, hogy megmentsék a bankokat a csődtől. Az újság szerint a terv dacára további pénzintézetek fognak összeomlani, de a mentőöv csökkenti a csődök számát és mérsékli a jelzálogpiaci válság által okozott károkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

EKB: a bankmentés kevesebbe kerül, mint a bankok összeomlása

Védelmébe vette az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezetője, hogy közpénzeket vetnek be a nyugati kormányok a pénzügyi válság által érintett bankok megmentésére. Az ilyen mentőakciók "kevesebbe kerülnek, mintha hagynák a bankokat összeomlani"- közölte Marko Kranjec, az EKB kormányzótanácsának tagja.

MTI Gazdaság

A JP Morgan Chase megveszi konkurensét, a Washington Mutualt

Az egyik legnagyobb amerikai kereskedelmi bank, a JP Morgan Chase & Co. idén másodszor szerez olcsón konkurens bankot, "hála" a nem elsőrendű jelzáloghitelek okozta válságnak. A bank ezúttal a Washington Mutual Inc. bankot és biztosítót veszi meg 1,9 milliárd dollárért. A Washington Mutual csődbe menne a nem teljesítő jelzálogpapírok miatt, ha a JP Morgan Chase nem venné meg és így az USA történetének legnagyobb bukása lenne.

MTI Gazdaság

Újabb bankot államosítanak a britek

Néhány hónap leforgása alatt a második brit nagybank kerülhet állami tulajdonba, jelezve a New York-i és a londoni pénzügyi központokban pusztító likviditási válság egyelőre megállíthatatlannak tűnő terjedését.

MTI Gazdaság

Simor: nem bankkonszolidáció zajlik az Államokban

Az amerikai pénzügyi válság során az USA hatóságai nem a bajba jutott bankok tőkehelyzetét rendezik, ahogy az a magyar bankkonszolidáció esetén történt, hanem a bankok eszközhelyzetét, azaz a kockázatos eszközöket próbálják kivenni - magyarázta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

MTI Gazdaság

Államosítják a Fortis bank egy részét a Benelux-kormányok

Részleges államosítással segítenek a Benelux-államok az amerikai hitelpiaci válság tovagyűrűző hatása miatt – első európaiként – bajba került belga-holland bankon, a Fortison: a három ország összesen 11,2 milliárd euróval támogatja a magyarországi érdekeltségekkel is rendelkező pénz- és biztosító intézetet.