szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dél-Korea 90 milliárd dollár értékben importál szibériai gázt, ami Oroszország számára lehetővé teszi eddig Európa-központú szállításainak diverzifikálását, miközben Koreát – a csővezeték-diplomácia révén – közelebb hozza szomszédjához.

A dél-koreai energetikai minisztérium közleménye szerint az ország évi 10 milliárd köbméter földgázt importálna 2015-től kezdődően 30 éven keresztül egy olyan csővezetéken, amely Vlagyivosztokból Észak-Koreán keresztül érkezne el Dél-Koreába.

A megállapodásról a dél-koreai elnök moszkvai tárgyalásai során is tárgyaltak – Lee Myung-bakmet és Dmitrij Medvegyev a Kremlben találkoztak, miközben a Gazprom és a koreai Kogas képviselői is újra nekiveselkedtek a hosszú ideje altatott csővezeték-megbeszélések felélesztésének. Oroszország már az évtized eleje óta tervezi a Kínába és Dél-Koreába irányuló gázszállításokat, de a tárgyalások rendre elakadtak – részben amiatt, mert a Gazprom megpróbál ellenőrző szerephez jutni a legnagyobb szibériai készletek felett, hogy biztosítani tudja majd a vezetékrendszer gázellátását. Bonyolítja a projektet az is, hogy a gázt vagy Észak-Koreán keresztül vagy sokkal drágább tengeri vezetéken át lehet szállítani.

"Hosszabb távon nagy valószínűséggel lehetséges lesz az átjutás, de a részletek kidolgozása – a két ország jelenlegi állapotát figyelembe véve – nem lesz könnyű" – véik az elemzők. A bejelentés azt (is) jelenti, Oroszország már nem tekinti közös projektnek a kínai és dél-koreai gázügyleteket, és a szahalini gázmezők forrásait a dél-koreai igények kielégítésére használhatná fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Azerbajdzsán mégis támogatja a Nabuccót

Az azeri energiaügyi miniszter kedden mégis támogatásáról biztosította a Nabucco gázvezetéket, amelyről a múlt pénteken még ettől gyökeresen eltérően nyilatkozott.

MTI Gazdaság

Türkmenisztán hátat fordít a Nabuccónak

Türkmenisztán elsőbbséget élvezőnek nyilvánította a Kaszpi-tengermelléki gázvezeték megépítését, s közölte, hogy már hozzá is látott a türkmén szakasz gyakorlati megvalósításához - adta hírül szerdán az orosz RBK Daily. Ez egyben azt is jelenti a lap szerint, hogy az ország hátat fordít a Nabucco vezetéknek.

MTI Gazdaság

Putyin rubelt kérne a külföldiektől az olajért és földgázért

Az orosz kőolaj és földgáz külföldi vásárlóinak a jövőben dollár helyett rubelben kellene fizetniük, jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz kormányfő Szocsiban egy befektetői konferencián. Az Itar-TASZSZ beszámolója szerint az átállás fokozatosan következne be.

MTI Gazdaság

Az oroszok megvetették lábukat a szerb energiaágazatban

A szerb parlament kedden ratifikálta az Oroszországgal kötött energia-megállapodást, amely körül változatlanul rengeteg a bizonytalanság. Még nem tudni a Déli Áramlat pontos nyomvonalát és a NIS állami olajipari konszern értékesítésre felajánlott pakettjének végső árát sem. Csak az a biztos, hogy az oroszok megvetették a lábukat a szerb energetikai szektorban.

MTI Gazdaság

Fél évet csúszhat a Nabucco finanszírozási csomagja

Legalább fél évet csúszhat a Nabucco-projekt finanszírozási csomagjának összeállítása a világméretű hitelválság miatt, a késlekedés azonban nem veszélyezteti a gázvezeték-beruházást – mondta Bayer Mihály Nabucco-nagykövet.

MTI Gazdaság

Nem érinti a Nabuccót a grúziai helyzet

A tervezett Nabucco földgázvezetéket nem veszélyezteti a grúziai konfliktus, nincs jele, hogy lassulna a vállalkozás - mondta a Nabuccót tervező, hattagú európai konzorcium igazgatója.