szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lehet, hogy egy egyszerű könyvelési módosítással eltüntethető a hitelválság? Az Európai Unióban a bankok számára most lehetővé tennék, hogy megkerüljenek egy könyvelési szabályt, amely elemzők szerint növelte a hitelszűke káros hatását, és hozzájárult a profitveszteségek növekedéséhez, valamint a piaci árfolyamok gyors romlásához.

Az EU pénzügyminiszterei kedden egyetértettek abban, hogy a harmadik negyedévi mérlegbeszámolókban a bankok megváltoztathatnák a követelések nyilvántartását, és így elkerülhetik a versenyhátrányt is az amerikai bankokkal szemben, közölte az EU francia elnöksége. 
 
Az amerikai könyvelési szabályok szerint a bankok, rendkívüli körülmények közepette, egyes követeléseket áthelyezhetnek a kereskedési könyvből a banki könyvbe. A kereskedési könyvben a követeléseket a másodlagos piacon kialakult értéken kell nyilvántartani, a banki könyvben viszont költség szerint, vagyis elsődleges áron - lényegében az adós által lejáratkor fizetendő összegen -, függetlenül a piaci értéktől. Az amerikai hatóságok a múlt héten erősen bátorították a bankokat e kivételes lehetőség alkalmazására, hogy csökkentsék a tőkefeltöltési szükségletet. A piaci értéken nyilvántartott követelések árfolyamcsökkenését ugyanis tőkével kell fedezni, a költségen nyilvántartott követelésekre viszont ilyen kötelezettség nincs. 

A nyilvántartásban az amerikai bankok megtehetik, hogy kivegyenek követeléseket a kereskedési könyvből. Úgy érezzük, ezt a módszert az európai intézményeknek is lehetővé kell tenni - mondta az EU soros elnökségét ellátó Franciaország gazdasági minisztere, Christine Lagarde. 
 
Az Egyesült Államokból tavaly indult "nem elsőrendű válság" lényege éppen az, hogy a bankok befektetési portfoliói meredeken leértékelődtek - részint a nem elsőrendű jelzálog-követelésekre alapozott, származékos papírok értékvesztése, részint az általános pénzügyi piaci és tőzsdei lejtmenet miatt -, és ennek fedezésére a pénzintézetek kénytelenek olcsón pénzzé tenni jobb követeléseiket is, amitől még meredekebb a lejtő és nagyobb a profitveszteség. A bankközi piacon ugyanis jelenleg alig lehet, vagy nagyon drága áthidaló finanszírozást szerezni. 
 
"Várakozásunk szerint ez a kérdés megoldódik e hónap végéig, azzal a céllal, hogy a harmadik negyedévre visszamenő hatállyal bevezethető legyen", olvasható a pénzügyminiszteri értekezlet közleményében. 
 
A nemzetközi könyvelési szabványbizottság (IASB), amely több mint száz országban - közte az EU-országokban - elfogadott, kötelező könyvelési-nyilvántartási szabályokat dolgoz ki, a jövő héten tanácskozik Londonban a piaci értékű nyilvántartás kötelezettségének esetleges megváltoztatásáról, amerikai mintára. 
 
EU-beli diplomaták azt mondták kedden, ha az IASB nem intézkednék megfelelően, akkor az Európai Bizottság néhány nap alatt elkészíti a megfelelő ajánlást az EU miniszteri tanácsa számára.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb állami mentőövek a pénzügyi válság ellen Európában

Hétfőn a brit és a svéd kormányzat is jelezte, hogy garanciákat nyújtana banki betétekre: Londonban csak ígéret hangozott el és a pénzügyminisztérium magas rangú illetékese azt nyilatkozta, hogy azonnali intézkedéseket nem fontolgatnak, még tisztázzák, milyen megoldással rukkolt ki a német kormány, amely a betétesek pénzére tett garanciavállalás mellett egy az egész bankszektort érintő tervet is dédelget.

MTI Gazdaság

Pénügyi válság: számítógépek döntenek és nem emberek

Azonnali és meredek kamatcsökkentésre szólították fel kedden a brit jegybankot londoni elemzők a brit gazdaságot fenyegető súlyos recessziós kockázatra hivatkozva. Kedden ismét meredek árfolyamveszteségeket szenvedtek a brit bankok a londoni tőzsdén azokra a hírekre, hogy több milliárd font tőkepótlást kértek a kormánytól. New York polgármestere londoni nyilatkozatában a követhetetlen számítógépes kereskedést nevezte a példátlan árkilengések egyik fő okának.

MTI Itthon

Kibírja a pénzügyi rendszerünk a gazdasági válságot?

A magyar pénzügyi rendszer erős, ezt annak felelős vezetői állítják - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn a parlamentben egy ellenzéki képviselőnek válaszolva, aki szerint kormány nem készítette fel az országot arra, hogy reagálni tudjon a pénzügyi-világgazdasági válságra

MTI Gazdaság

Pénzpiaci válság: 80-120 bázisponttal drágulhatnak a hitelek

Magyarországra is erős hatást gyakorolhat a globális pénzpiaci válság, hiszen az államháztartás, a vállalkozások és a lakosság is hitelfelvevő, vagyis nem rendelkezik a fejlett országokhoz hasonló megtakarításokkal - jelentette ki Parragh László, a Magyar Gazdasági Kamara elnöke.