szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem most alakult ki a magyar gazdaság törékenysége, az ország már a nyolcvanas évektől erős külföldi eladósodottságban szenved, s a kormányzat és az ellenzék populizmusa is évek óta gyengíti az országot – írja a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap A magyar fejlődés tanulságai című szerdai elemzésében.

Ennek következtében nehéz megmondani – véli Ludek Niedermeyer az írás szerzője, a cseh jegybank volt helyettes kormányzója –, hogy ki árt jobban Magyarországnak: a szociáldemokraták populizmusa – talán a jelenlegi kormányfőt (Gyurcsány Ferenc) kivéve, aki igyekezett javítani az állami pénzügyek állapotán –, vagy pedig az Orbán Viktor által vezetett úgynevezett jobboldali ellenzék, amely tevékenységével inkább egy nemzeti populista csoportosulásra, semmint egy konzervatív pártra emlékeztet.

Niedermeyer, miután felsorolja a magyar pénzügyi helyzet további kockázatos tényezőit, rámutat: a nemzetközi pénzügyi válság kirobbanása után csak idő kérdése volt, hogy e tények együttese problémát okozzon Magyarországnak. Bár az nem egészen világos, hogy mi volt a magyarországi válság közvetlen kiváltó oka, de tény: az országnak sürgős és erős külföldi segítségre volt szüksége, hogy eleget tudjon tenni pénzügyi kötelezettségeinek, és működésben tudja tartani a gazdaságot.

A rendkívül gyorsan előkészített 20 milliárd eurós hitelcsomag, amely a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és a Világbank részesedéséből állt össze – megmentette Magyarországot a legrosszabbtól. A szerző elismeréssel méltatja a hitelfelajánlás gyorsaságát, hangsúlyozva: a magyaroknak talán segített, hogy levonták a tanulságot az Európai Unió lassú reagálásából, vagy a magyar miniszterelnök és a jegybankelnök képességei játszottak ebben szerepet. Megjegyzi, hogy Simor András szakmájában Európában a legjobbak közé tartozik.

Az azonnali veszély felett aratott győzelem nincs ingyen. Szükség van a forint hitelének magas kamatokkal való támogatására, s ez bonyolultabbá teszi a magyar gazdaság kilábalását a válságból – mutat rá a bankár.

Míg az Egyesült Államok és Nyugat-Európa masszív állami beavatkozásokkal legalább részben már stabilizálták gazdaságukat, addig a kelet-európai országok helyzete egyre inkább aggasztja az elemzőket. Veszélyben vannak a balti országok, valamint Dél-Európa több állama köztük Románia és Bulgária is.

Bár a cseh gazdaság és pénzügyek aránylag stabilak, a pénzügyi válság végét ünnepelni cseh szempontból is még korai lenne. Csehországnak ezért most Brüsszelben mindent meg kellene tennie avégett, hogy Európa segítséget nyújtson a veszélyeztetett országoknak. Az érintett országok pénznemeinek összeomlása ugyanis nemcsak gazdasági válságot okozna, de lakosságukat is az európai integráció ellen fordítaná. Ezt az uniónak – amennyiben az európai projektet komolyan gondolja –, nem lenne szabad megengednie – szögezi le Ludek Niedermayer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

FT: meglepően egészséges a magyar vállalati szektor

A magyar gazdaság általános állapotához képest "meglepően egészséges" a magyar vállalati szektor, amelynek cégei közül 61 került fel a Financial Times (FT) által az 500 legnagyobb forgalmú közép- és kelet-európai vállalatról most először összeállított listára.