szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az intézményes megtakarítások 2008. harmadik negyedévében kismértékű, 0,9 százalékos növekedést mutattak, a vagyonkezelt vagyonok és a befektetési alapok vagyonának együttes értéke szeptember végén piaci értéken 7397 milliárd forintot tett ki - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ).

A negyedévente publikált BAMOSZ Regiszter a befektetési alapok összvagyonának, valamint a pénztári, biztosítói és minden egyéb vagyonkezelt vagyon alakulását méri. Az összefoglaló szerint a harmadik negyedévben a befektetési alapok nettó eszközértéke 0,73 százalékkal, 22 milliárd forinttal 3032 milliárd forintra nőtt, a vagyonkezelt vagyon pedig 1,09 százalékkal, 47 milliárd forinttal 4365 milliárd forintra bővült.

Az előző negyedévben, április-júniusban az intézményes megtakarítások 1,89 százalékkal csökkentek, ezen belül az alapok vagyona nagyobb mértékben, 4,28 százalékkal zsugorodott, a vagyonkezelt vagyon pedig mindössze 0,15 százalékkal mérséklődött. Az év eleje óta szeptember végéig a befektetési alapok vagyona közel 100 milliárd forinttal, mintegy 5 százalékkal csökkent.

A vagyonkezelt megtakarítások 57 százaléka pénztári, 36 százaléka biztosítói, 7 százaléka pedig egyéb vagyon volt a szeptember végi adatok szerint, az előző negyedévhez képest a pénztári vagyon aránya 1 százalékponttal nőtt, a biztosítóié ugyanennyivel csökkent.

Az összesen 2483 milliárd forint pénztári vagyonon belül a részvények aránya a harmadik negyedévben 34 százalékra nőtt az előző negyedévi 29 százalékról. Jellemzően a külföldi részvényállomány emelkedett, ezek aránya 25 százalékot képvisel a pénztári vagyonon belül. A hazai államkötvények részaránya 52 százalékra csökkent a második negyedévi 54,5 százalékról, a kincstárjegyeké is közel egy százalékponttal, 4,5 százalékra mérséklődött.

A befektetési jegyek aránya a pénztári portfóliókon belül 20,3 százalékról 23,6 százalékra nőtt a harmadik negyedévben, ami azt erősíti, hogy a külföldi befektetések jelentős részben befektetési alapokon keresztül valósulnak meg.

A Regiszter szerinti biztosítói vagyon 1594 milliárd forint volt szeptember végén, júniushoz képest mintegy 26 milliárd forinttal csökkent. A biztosítói vagyon kisebbik részét képviselő unit-linked termékek vagyona 490 milliárd forintra zsugorodott az előző negyedévi 538 milliárd forintról. A vagyon belül jelentősen csökkent, 50 százalékról 43 százalékra a hazai és külföldi részvények együttes aránya. A unit-linked termékeknél a negyedéves piaci teljesítmények a Regiszter szerint 1,6-2 százalék körüli csökkenést eredményezhettek, míg a vagyon összesen 8,9 százalékos csökkenése azt mutatja, hogy jelentős tőkekivonás is hozzájárult a visszaeséshez.

A befektetésekhez nem kapcsolódó, egyéb biztosítói vagyonok döntő része, 81 százaléka hazai államkötvényekben és kincstárjegyekben testesül meg.

A BAMOSZ Regiszter a letétkezelői piaccal is foglalkozik, az összesen 13 letétkezelő bank közül kilenc adatait tartalmazza. Az adatot szolgáltató letétkezelők által kezelt teljes vagyon piaci értéke szeptember végén 12 961 milliárd forintot tett ki, ami az előző negyedévhez képest 0,5 százalékos növekedés.

A letétkezelésben lévő teljes vagyon 50 százaléka külföldi megbízók vagyona, további 10,7 százalékát a befektetési alapok részére kezelt vagyonok teszik ki. Ezek értékét figyelmen kívül hagyva, a hazai megbízók letétkezelt vagyona a harmadik negyedév végén 5124 milliárd forint volt, az előző negyedévhez képest 4,6 százalékkal nőtt, és a teljes letétkezelt vagyon 39,5 százalékát tette ki.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

180 nap felfüggesztés után megszüntetik a befektetési alapokat

Amennyiben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) felfüggesztette egy nyílt végű befektetési alap jegyeinek forgalmazását, és a felfüggesztés elérte a 180 napot, akkor a felügyelet - határozatban - elrendeli az alap megszüntetését - a tőkepiaci törvény ilyen módosítása a Magyar Közlöny pénteki számában jelent meg.

hvg.hu Gazdaság

Befektetési tanácsok november végére

A piacok lassan lenyugodnak, a piaci mozgások kevésbé szélsőségesek. A recessziós félelmek azonban még nem tűntek el nyomtalanul, ami miatt újabb és újabb hullámok alakulnak ki. Mire figyeljünk ezen a héten?

MTI Gazdaság

Zárt végű lesz a MAG Ingatlanbefektetési Alap

A MAG Ingatlanbefektetési Alap forgalmazása újraindult hétfőn, az alapkezelő megkezdte az alap zárt végűvé alakításának előkészületeit - közölte a Macrogamma Befektetési Alapkezelő Zrt.