szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cseh ipar termelése októberben 7,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, jelentették a cseh statisztikai hivatalban pénteken. Szeptemberben 8,9 százalékos volt az éves többlet.

A cseh ipar értékesítése 7,9 százalékkal apadt októberben a szeptemberi, 8,3 százalékos többlet után, rendre éves összehasonlításban.

A termelékenység 5,1 százalékkal romlott a szeptemberi, 9,7 százalékos javulás után. A cseh iparban a havi átlagbér októberben 5,7 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban, de reálértékben 0,2 százalékkal elmaradt attól. Szeptemberben a nominális emelkedés 8,7 százalékos, a reális többlet 2,0 százalékos volt, szintén az egy évvel azelőttihez viszonyítva.

A harmadik negyedévben 4,2 százalékkal nőtt a gazdaság Csehországban éves összehasonlításban, közölték e héten, szerdán a cseh statisztikai hivatalban, lefelé módosítva a korábbi, 4,7 százalékos előzetes becslést.

Az idei második negyedévben a cseh gazdasági növekedés 4,6 százalékos volt, tavaly egész évben átlagosan 5,9 százalékos. A növekedést főleg a beruházások lassulása és külkereskedelem fékezi: kivitel növekedése, éves összehasonlításban, nagyon meggyengült a második negyedhez képest, kárt okozott az exportnak az erős korona is, és a gyengülést alig ellensúlyozta, hogy a kőolaj olcsóbbodása miatt az importszámla növekedése is lassult.

Minden probléma ellenére a csehországi gazdasági növekedést a helyi szakértők és politikusok továbbra is kedvezően ítélik meg. Rámutatnak arra, hogy a cseh gazdaság növekedése aránylag gyors, miközben a szomszédos és a régióbeli országokban egyre nagyobbak a gondok. A sajtó szerint azonban ezek Csehországot sem fogják elkerülni, és elemzők azt jósolják, hogy a negyedik negyedévi gazdasági növekedés jóval alacsonyabb lesz - ha egyáltalán lesz. Számos cég ugyanis csökkentette termelését és elbocsátja alkalmazottai egy részét. Több tízezer ember az év végén alacsonyabb fizetést kap, mint korábban.

Számítások szerint jövőre mintegy 50 ezer munkahely szűnik meg. Már most nagy problémák vannak a cseh autógyártásban, az üveggyártásban és a kereskedelemben is. Elemzők már korábban figyelmeztettek, hogy a nemzetközi autóipar értékesítési gondjai megviselhetik a cseh gazdaságot, amelyben túlsúlyos az autógyártás a korábbi évek egyoldalú külföldi beruházásai után.

A lett és a magyar gazdasági gondok a cseh gazdaságba is begyűrűzhetnek a nagyobb befektetői kockázatkerülés révén, véli Zdenek Tuma, a cseh jegybank kormányzója.

Egy londoni konferencián nyilatkozva Tuma e héten azt mondta: közvetett hatásként a Csehországba áramló közvetlen külföldi tőkebefektetéseket érintheti a lett és magyar helyzet, a kockázatkerülés gyengítheti a működőtőke-beáramlást is.

Közben otthon Prágában Eduard Janota pénzügyminiszter-helyettes azt mondta, ő már azzal is elégedett lenne, ha jövőre a gazdasági növekedés legalább 2 százalékot elérne. A cseh pénzügyminisztérium hivatalos előrejelzése a jövő évre most még 3,7 százalékos gazdasági növekedésre szól, de már ez is szerényebb a korábbi, 4,8 százalékos hivatalos jóslatnál.

A központi bank elnöke, Tuma szerint Csehország helyzete annyiban mindenképpen jobb, hogy a csehek nem vettek fel olyan nagy arányban devizaalapú hiteleket, mint például  a magyarok, és a hitelállomány növekedése sem volt olyan jelentős, mint a balti államokban.

Tuma szerint a válság miatt a hitelek növekedése ésszerűbb szintre lassulhat. Janota pénzügyminiszter-helyettes viszont megjegyezte, hogy a gazdaság összeurópai költségvetési ösztönzése miatt megnövekedhet a költségvetési hiányok finanszírozásának költsége, és ez Csehországnak is nehézségeket okozhat majd. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Lassul a bérek növekedése Csehországban

Csehországban 23 144 korona (hozzávetőleg 236 ezer forint) volt a bruttó átlagfizetés a harmadik negyedben, 7,9 százalékkal több, mint egy évvel korábban - közölte a cseh statisztikai hivatal. A 6,6 százalékos inflációt figyelembe véve a reálbérek 1,3 százalékkal nőttek.