szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lett parlament, húszórás vita után, péntek reggelre jóváhagyta a gazdasági mentőtervet, amelyet a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság következményei tettek szükségessé. Ennek alapján a kormány több milliárd dolláros kölcsönre számít a Nemzetközi Valutaalaptól, az EU-tól és a skandináv országoktól, de a remélt összeget még nem nevezték meg.

A kormány kezdeményezésére a jövő évi költségvetési törvény módosításaként elfogadott terv szerint az államháztartás hiánya jövőre a GDP 4,9 százalékára emelkedik. Korábban többletet terveztek jövőre és a későbbi évekre.

A közszférában a béreket 15 százalékkal csökkentik, az áfa kulcsát 21 százalékra emelik 18 százalékról, a kedvezményes áfáét 10 százalékra 5 százalékról. Az üzemanyagok, az alkohol, a dohány és a kávé jövedéki adóját is emelik, viszont a személyi jövedelemadóban jövőre enyhítések lesznek.

Az Európai Bizottság novemberben 0,8 százalékos GDP-csökkenést jósolt Lettországnak erre az évre, jövőre további, 2,7 százalékos visszaesést valószínűsít, 2010-re pedig 1,0 százalékos növekedést. Lettország hazai összterméke a harmadik negyedévben 4,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Tavaly az utolsó negyedben még 8,1 százalékos növekedést mértek éves összehasonlításban, tavaly egész évben átlagosan 10,3 százalékos volt a gazdasági növekedés, előzőleg, 2006-ban 11,9 százalékos.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Fitch: Lettország kicsúszhat a befektetésre ajánlott sávból

Lettországnak kvóta- és GDP-arányosan sokkal nagyobb külső finanszírozási csomagra lesz szüksége a súlyos gazdasági és pénzügyi válság kockázatának csökkentésére, mint amilyenben Magyarország részesült, áll a Fitch Ratings kedden Londonban kiadott elemzésében, amely szerint a hitelminősítő elégtelen mértékű külső segítség nélkül befektetési szint alá fogja süllyeszteni a balti köztársaság adósbesorolását.

hvg.hu Gazdaság

Simor: az idő ketyeg, a számla meg nő

A külföldi források elapadtak, nincs bizalom a gazdasági szereplők között, a hitelek jelentősen megdrágultak. A Napi Gazdaság által szervezett "Felszínen maradni - élet a pénzügyi válság után" című konferencián többek között Veres János pénzügyminiszter, Simor András jegybankelnök és Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke a magyarországi kilátásokról, a jövőbeli intézkedésekről és szükséges lépésekről beszélt.