szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország újabb gázháborúba kezdhet, ezúttal a délkeleti fronton, Türkmenisztánnal: a kereslet csökkenése miatt a Gazprom befagyaszthatja gázvásárlásait, de Türkmenisztánnak egyelőre nincs más vevője a gázra – írta pénteken a Kommerszant című orosz gazdasági lap a türkmenisztáni vezetékrobbanással kapcsolatban, amelynek okozásával Türkmenisztán a Gazpromot vádolta.

A robbanás a szovjet időkben épült Közép-Ázsia-Központ-4 (SzAC-4) vezetéken következett be az üzbég határ közelében, a csütörtökre virradó éjszaka. A türkmenisztáni külügyminisztérium közleményében a Gazprom Exportot vádolta a robbanás okozásával. Rámutatott: az orosz fél előzetes tájékoztatás nélkül szerdán jelentősen csökkentette a vezetékből kivett mennyiséget, s ez okozta a robbanást. A közlemény az eljárást átgondolatlannak és felelőtlennek minősítette, s rámutatott, hogy az egyoldalú lépés durván sérti a vonatkozó szerződésben foglaltakat.

A Vremja Novosztyej című lap úgy vélte: az asgabati külügyminisztérium állásfoglalása újabb robbanásként hatott, emögött természetesen a politikai helyzet áll, s Moszkvának most minden diplomáciai lehetőséget igénybe kell vennie, hogy visszaterelje a helyzetet a konstruktív együttműködés irányába, de a jelek szerint erre vonatkozóan csütörtök estig sem a Kremlnek, sem a kormányak, sem a Gazpromnak nem volt kialakult terve.

A SzAC-4 vezetéken érkezik Oroszországba gyakorlatilag az egész türkmenisztáni gázexport, napi mintegy 70-80 millió köbméter. (Türkmenisztán Oroszország legnagyobb közép-ázsiai gázszállítója, saját adatai szerint tavaly több mint 47 milliárd köbmétert szállított, s összesen 70,5 milliárd köbmétert termelt ki. Idén 75 milliárd köbméter kitermelését és 51 milliárd köbméter exportját tervezi.)

© AP

A Kommerszant a Platts ügynökség asgabati forrásból származó értesülését idézve azt írta, hogy szerdán az orosz fél kérte a szállított gáz mennyiségének 90 százalékos csökkentését. A Plattsnak a Gazpromnál megerősítették, hogy kérték a mennyiség csökkentését, de nem mondták meg, milyen mértékben. Az illető elmondta: az ok, hogy Ukrajna, a türkmenisztáni gáz fő felhasználója csökkentette vásárlásait.

Az orosz-türkmén gázkapcsolatok a múlt héten éleződtek ki, amikor Asgabat nemzetközi pályázatot írt ki a Kelet-Nyugat gázvezeték építésére, amely a Jolotan gázmezőről – a FÁK legnagyobb gázlelőhelyéről – a Kaszpi-tengerhez szállítja majd a gázt. Ez váratlanul érte Moszkvát, az eredeti tervek szerint ugyanis a Gazprom építette volna a vezetéket, és csatlakoztatta volna a majdani Kaszpi-tenger menti vezetékhez, amelyen Türkmenisztánból Kazahsztánon át érkezett volna a gáz Oroszországba.

Gurbanguli Berdimuhamedov türkmenisztáni államfő március 24-25-i moszkvai látogatásán szándékoztak aláírni egy átfogó gázügyi kormányközi gázmegállapodást, amelyben szerepelt volna a Kelet-Nyugat vezeték projektje is. Az aláírás azonban elmaradt, majd ismertté vált, hogy Asgabat pályázatot írt ki.

A Kommerszant értesülése szerint a vendég követelte, hogy államközi megállapodás szülessen, s hogy az orosz fél finanaszírozza a később Türkmenisztán tulajdonába kerülő gázvezeték építését, amiért a türkmén fél majd gázzal fizet. Az orosz félnek azonban elsősorban az nem felelt meg, hogy Berdimuhamedov elzárkózott a Kelet-Nyugat és a Kaszpi-tenger menti vezeték összekötésétől, ami megfosztotta volna Oroszországot a lehetőségtől, hogy Jolotanból gázhoz jusson.

Mihail Korcsemkin, az East European Gas Analysis igazgatója szerint a Gazpromnak az európai felhasználás csökkenése miatt sokkal jövedelmezőbb az orosz gáz eladása – 46-54 millió dollárral többet hozhat három nap alatt –, vagyis a türkmenisztáni szállítások kiesése egyenesen megkönnyebbülés. A szakértő azonban csodálkozásának adott hangot, hogy éppen a Nabucco gázvezetékről rendezendő prágai csúcs előtt alig egy hónappal romlottak meg hirtelen az orosz-türkmén gázkapcsolatok, hiszen a Nabucco veszélyezteti Oroszország európai gázpiacon és a közép-ázsiai gázvásárlásokban betöltött uralkodó szerepét. (Köztudott, hogy Európa mindent elkövet, hogy a Nabucco vezeték feltöltéséhez Türkmenisztánból vehessen nagy mennyiségű földgázt.)

Türkmenisztánnal a tárgyalást Szergej Lavrov külügyminiszter folytatja diplomáciai szinten: csütörtökön utazott Asgabatba, a FÁK-államok külügyminisztereinek találkozójára, s megbeszélést tervezett a türkmenisztáni elnökkel is.

Ezenközben a Gazprom első ízben beismerte, hogy a gázkitermelés csökkenése várhatóan hosszú távú lesz, s arra kell számítani, hogy a következő 4-5 évben a Gazprom kitermelése legfeljebb a tavalyi mennyiség 90 százalékát éri el, vagyis öt év alatt 240-350 milliárd köbméter gázzal – egy évi kitermelés mintegy felével – kevesebbet termelnek ki, ami a Gazprom bevételeit 62-91 milliárd dollárral csökkentheti az adott időszakban, s ez vélhetően szükségessé teszi az új lelőhelyek kiaknázásának megkezdésére vonatkozó tervek felülvizsgálatát. Ez viszont szakértők szerint csökkenti a Gazprom lehetőségeit arra, hogy a kereslet újbóli növekedése esetén növelje a kitermelést. A vezetékek építésére vonatkozó tervek felülvizsgálatáról egyelőre nem esett szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Türkmenisztán hátat fordít a Nabuccónak

Türkmenisztán elsőbbséget élvezőnek nyilvánította a Kaszpi-tengermelléki gázvezeték megépítését, s közölte, hogy már hozzá is látott a türkmén szakasz gyakorlati megvalósításához - adta hírül szerdán az orosz RBK Daily. Ez egyben azt is jelenti a lap szerint, hogy az ország hátat fordít a Nabucco vezetéknek.