szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az USA-ban továbbra is folyamatosan dőlnek be bankok. Ezúttal az Egyesült Államok déli régiójának egyik legnagyobb bankja, a Colonial BancGroup, ment csődbe, amelyet így az egyik riválisa, a BB&T vásárolt fel. Emellett még további négy bank húzta le a rolót.

Az amerikai szövetségi betétbiztosító (FDIC) átvette az irányítást a már egy ideje csőd szélén táncoló Alabama állambeli Colonial BancGroup felett és pénteken eladta riválisának, a BB&T Corp.-nak. A North Carolina állambeli BB&T 1500 fiókjával főként az USA dél-keleti régióján tevékenykedik és szintén meghatározó szereplője a jelzáloghitelezési piacnak. A bank ezzel az akvizícióval eszközállományát tekintve a 9. legnagyobb hitelezővé válik az Egyesült Államokban.

A FDIC pénteken emellett még négy másik bankcsődöt jelentett be: ezúttal a Community Bank of Nevada és arizónai leányvállalata, a Community Bank of Arizona, a szintén Arizona állambeli Union Bank, és a pittsurgh-i székhelyű Dwelling House Savings and Loan Association húzta le a rolót.

Az idén csődbe ment bankok listáját eddig a Colonial BancGroup vezeti; ez a bukás jelenleg az amerikai történelem 6. legnagyobb bankcsődjének számít. A pénzintézet a 25 milliárd dolláros vagyonával és 20 milliárd dolláros elhelyezett betétjeivel százszor nagyobb banknak minősül, mint az idén bedőlt „átlagos" pénzintézetek a CNN Money szerint.

A Colonial, amely 346 fiókjával főleg Florida, Alabama, Georgia, Nevada és Texas államban volt aktív, a FDIC betétbiztosítási alapjából mintegy 2,8 milliárd dollárt húz majd ki.

A BB&T és az FDIC 15 milliárd dolláros veszteségen osztoznak a Colonial leírt vagyonából; a betétbiztosító alap ugyanis így próbálja ösztönözni a stabil bankokat a bajba jutott pénzintézetek átvételére. Az akvizíció során a BB&T 22 millárd dolláros vagyont vesz át - betéteket, bankfiókokat -, a maradék mintegy 3 milliárd dollárt kitevő vagyon pedig a FDIC kezében marad, amelyet a betétbiztosító a későbbiekben próbál majd meg értékesíteni. A BB&T a tranzakció után 5 milliárd dolláros hiteleken elszenvedett veszteséggel számol a Bloomberg értesülése szerint.

A Colonial (CNB) részvényeinek árfolyama 2009-ben 80 százalékot esett, a BB&T (BBT, Fortune 500) árfolyama viszont 9 százalékot emelkedett az akvizíció bejelentésére.

Az idén bedőlt intézetek száma a pénteken bejelentettekkel elérte a 80-at, amely a tavalyi bankcsődökhöz képest háromszoros növekedést jelent. Az RBC Capital Markets februári becslései szerint az elkövetkezendő 5 évben több mint ezer pénzintézet húzhatja le a rolót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Újabb bankcsőd Amerikában

Ismét csődbe ment egy regionális bank az Egyesült Államokban: ezúttal a Georgiában lévő, atlantai székhelyű Omni National Bank az érintett - közölte a FDIC, a szövetségi betétbiztosító társaság. Az Omni már a 21-ik pénzintézet, amely az idén tönkrement az Egyesült Államokban, s a negyedik Georgiában.

hvg.hu Vállalkozás

Bankcsőd esetén hogyan jut a betétes a pénzéhez?

Ha a bank csődbe megy, más feltételekkel kártalanít, mint eddig. Egymillió forint feletti bankbetétek esetén ugyanis már nem a betét 90 százalékát, hanem akár a teljes összeget kifizetik legfeljebb 13 millió forintig. Így szól a parlamentben két hete elfogadott törvényjavaslat. Afelett mindenki futhat a pénze után. Miért muszáj mégis bankban tartani a pénzünket?