szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerbia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jóváhagyását kéri, hogy a várható GDP további 1,5 százalékával növelhesse az idei évre eredetileg 3 százalékra tervezett államháztartási hiányát, a bevételek elmaradása miatt.

Szerbia azt is el szeretné érni, hogy az IMF készenléti hitelkeretének egy részét az államháztartási hiány finanszírozására fordíthassa. A valutaalap általában nem ad hitelt az államháztartási hiány finanszírozására, de a közelmúltban volt már erre példa Bosznia és Románia esetében. Az IMF állandó belgrádi képviselője már a múlt héten értésre adta, hogy a "rendkívüli körülmények" Szerbiában is indokolhatnak ilyen megoldást.

Az IMF küldöttsége augusztus 24-én érkezik Belgrádba, megvizsgálni, hogy Szerbia miként teljesíti a hitelszerződésben foglaltakat. Az IMF eredetileg januárban 400 millió eurós készenléti hitelt nyitott meg Szerbia számára, majd a keretet májusban 3 milliárd euróra növelte, futamidejét pedig 15 hónapról 27 hónapra nyújtotta.

Az első félévben a szerb államháztartás hiánya 56,3 milliárd dinár volt, az IMF-fel máju8sban egyeztetett éves cél 88,9 milliárd dinár.

A mostanit megelőzően az IMF 2000 óta háromszor adott segítséget Szerbiának, összesen 1,4 milliárd dollár értékben. Belgrád az első két hitelt határidőre, a harmadikat pedig az előírtnál korábban visszafizette.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

IMF: jóváhagyták a 250 milliárd dollárnyi SDR-kibocsátást

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tagországai jóváhagyták 250 milliárd dollár értékű SDR új kibocsátását. A lépés célja, hogy növeljék az IMF rendelkezésére álló forrásokat a gazdasági világválság kezelésére. A 186 országot tömörítő IMF igazgatótanácsában 85 százalékos támogatást kapott a javaslat.

MTI Gazdaság

Az IMF megdicsérte Lengyelországot

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) csütörtökön a hazai összterméke (GDP) 0,7 százalékos csökkenését jósolta Lengyelországnak idénre, de megdicsérte a kormány gazdaságpolitikáját, mondván: "a múltbéli helyes intézkedések most teret nyitnak manőverezésre a döntéshozók számára", segítenek átvészelni a csekély visszaesést.