szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Shira Scheindlin amerikai szövetségi bíró döntése értelmében a Morgan Stanley, a Moody's Corp tulajdonában lévő Moody's Investors Service, valamint a McGraw-Hill Co. tulajdonában lévő Standard & Poor's hitelminősítőknek bíróságon kell megvédeniük magukat az Abu Dhabi Commercial Bank és a Washington állambeli King County által ellenük csalás miatt emelt váddal szemben.

A vád szerint a hitelminősítő intézetek elhallgatták a másodrendű jelzálogkölcsönökhöz kapcsolódó befektetések kockázati tényezőit.

A bírónő elutasította a felperesek minden más keresetét, valamint a negyedik vádlott, a Bank of New York Mellon Corp. ellen benyújtott összes keresetet.

Scheindlin bíró döntése precedens értékű lehet egyéb más, nyugdíjalapok és más befektetők által bankok és hitelminősítők ellen indított olyan perek esetében, amelyben a komplex hitelfedezeti befektetési eszközök túlzott felértékelése miatt felelőssé teszik őket a hitelkonstrukciók összeomlását követően elszenvedett veszteségeikért.

A konkrét vád a Cheyne Structured Investment Vehicle (SIV), 2007. augusztusi csődjét követő aktíva értékvesztés miatt a Cheyne befektetési jegyek tulajdonosai által elszenvedett veszteségekre vonatkozik.
A SIV befektetési jegyek hitelek és adósságok, közöttük fedezetként használt fizetési kötelezettségek olyan komplex derivátum csomagjai, amelyek a befektetői bizalom elvesztését megelőzően 350 milliárd dollárnyi aktívát képviseltek.

A California Public Employees' Retirement System, a legnagyobb amerikai nyugdíjalap júliusban perelte be a Moody's, a S&P és a Fitch Ratings hitelminősítőket a Cheyne és más SIV befektetései nyomán elszenvedett veszteségei miatt.

A szóban forgó New York-i keresetben a felperesek azt állítják, hogy a Morgan Stanley kiemelkedő minőségű befektetési lehetőségként értékesítette a Cheyne jegyeket, a hitelminősítők pedig túlzottan magas besorolással látták el azokat.

A kereset a letéteményesként és lebonyolítóként közreműködő Bank of New York Mellon pénzintézetet a Cheyne aktíváinak valótlan felértékelésével és a hitelintézetek tájékoztatásával vádolja.

A 68 oldalas indoklásában Scheindlin a felperesek által felhozott tényeket elegendőnek tekintette az ügy bírósági szakaszba történő bocsátásához. "Amennyiben mind a hitelminősítők, mind a Morgan Stanley tisztában voltak a besorolási eljárás hiányosságaival, tisztában voltak a befektetési portfoliók kockázataival, valamint tisztában voltak azzal, hogy a hitelminősítők objektív értékelése közvetlenül befolyásolja megbízási díjaik összegét, joggal feltételezhető, hogy a Morgan Stanley és a hitelminősítők tudatában voltak annak, hogy hamis és félrevezető információval látják el ügyfeleiket" - írja a bírónő indoklása.

A McGraw-Hill szóvivője Frank Briamonte megelégedésének adott hangot, hogy a bírónő egy kivételével elutasította a 11 keresetet és kifejezte meggyőződését, hogy győztesként kerülnek ki a fennmaradó egy eljárásból.

Bank of New York Mellon szóvivője Kevin Heine nem kommentálta a döntést, a hitelminősítők szóvivői nem reagáltak a megkeresésekre.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Bankcsődök: itt van 2009 legnagyobb bukása

Az USA-ban továbbra is folyamatosan dőlnek be bankok. Ezúttal az Egyesült Államok déli régiójának egyik legnagyobb bankja, a Colonial BancGroup, ment csődbe, amelyet így az egyik riválisa, a BB&T vásárolt fel. Emellett még további négy bank húzta le a rolót.

MTI Gazdaság

Újabb bankcsődök az Egyesült Államokban

A gazdasági kilátások némi javulása ellenére az Egyesült Államokban újabb bankok mennek csődbe: pénteken négy pénzintézetet zártak be, köztük az egyik legnagyobb regionális bankot, a Texas államban lévő Guaranty Bank of Austint, amelynek 13 milliárd dollár a mérlegfőösszege.

MTI Gazdaság

Jól jártak amerikai nagybankok a válsággal

A kisegített amerikai nagybankok, a helyzetük megerősítése céljából nekik adott több tízmilliárd dolláros tőkeinjekciónak köszönhetően még hatalmasabbakká váltak; a pénzügyi krízisből uralkodó pozíciójukat megerősítve lábalnak ki - állapította meg a pénteki The Washington Post.