szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániának hosszú távú fejlesztési stratégiát kellene kidolgoznia - elsősorban a mezőgazdaság, az energia, az építőipar és az infrastruktúra területén -, ha a következő esztendőkben is számít a külföldi tőkére - mondta a Ziarul Financiarnak Doina Ciomag, a külföldi befektetők romániai tanácsának (CIS) vezérigazgatója.

A CIS több mint 100 olyan multinacionális vállalatot tömörít, amely az eddigi külföldi befektetések mintegy 60 százalékát valósította meg Romániában. A román pénzügyi-üzleti napilap pénteki számában a tisztségviselő felidézi: a 2006 és 2008 közötti időszakban érkezett Romániába a ma jelenlévő tőke mintegy fele. Ez akkor az európai uniós csatlakozásból fakadó kedvező konjunktúrának volt köszönhető, rendkívül kedvezőek voltak a makrogazdasági mutatók is.

A lap idézi az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési ügyekre szakosodott szervezetének, az UNCTAD-nak egy jelentését, amely szerint Románia az Európai Unió tagországai között a tizedik helyet foglalja el a 2008-ban megvalósított működő tőkebefektetéseket illetően, ezek értéke 9,3 milliárd euró volt. E jelentésből az is kiderül, hogy az idei év első hét hónapjában 2,1 milliárd euró tőke érkezett az országba.

A CIS vezérigazgatója szerint Románia kétségtelenül gazdag potenciállal rendelkezik, rendkívül vonzó a befektetők számára, a mutatók terén sem áll rosszul. Hozzáteszi viszont: Románia "tevőlegesen" semmit sem tett eddig a tőkevonzás érdekében, a konjunktúra "önműködően" hozta be az országba a külföldi pénzeket. Ahhoz azonban, hogy az országnak ez a vonzereje fennmaradjon, a továbbiakban erőfeszítéseket kell tennie. Ciomag hangsúlyozza: a külföldi befektetőkért folyó versenyben szélesedett a mezőny, már meg kell mérkőzni Oroszországgal, Ukrajnával és Ázsia több államával is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az OTP Romániában 200 bankfiókot akar

Az OTP Bank Romania a következő öt évben a jelenlegi 106-ról mintegy 200-ra kívánja növelni romániai bankfiókjainak számát, hálózatát akár organikus növekedés, akár akvizíciók révén is képes bővíteni - mondta szerdán Bukarestben Diósi László, a bank vezérigazgatója.

MTI Karrier

Egyre kevesebb pénzt küldenek haza a külföldön dolgozó románok

A külföldön dolgozó román vendégmunkások egyre kevesebb pénzt utalnak haza. Ez érzékenyen érinti a román gazdaság egészét, hiszen az utóbbi években ezek a pénzek jelentették a külső deficit finanszírozásának legbiztosabb forrását - írta a román sajtó.

MTI Gazdaság

Erősen csökkentek a közvetlen külföldi befektetések Romániában

Az idei első félévben erősen csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések Romániában: értéküket tekintve 2,9 milliárd eurót tettek ki, mintegy 40 százalékos visszaeséssel a tavalyi első félévhez képest – közölte csütörtökön a román statisztikai hivatal.