Orosz-kínai gazdasági megállapodások több milliárd dollár értékben

Több milliárd dollár értékben orosz-kínai energiaipari, építőipari beruházási, infrastrukturális, valamint hitelnyújtási megállapodásokat írtak alá a két ország üzleti küldöttségei és kormányilletékesei kedden Pekingben, az orosz kormányfő kínai látogatása alkalmával.

  • hvg.hu hvg.hu
Orosz-kínai gazdasági megállapodások több milliárd dollár értékben
Alekszandr Zsukov orosz miniszterelnök-helyettes közölte újságírókkal, hogy a Pekingben tartott orosz-kínai üzleti fórum keretében több tucat megállapodást írtak alá orosz és kínai vállalatok vezetői, mintegy 3,5 milliárd dollár értékben. Zsukov ezek között említett néhány nagy volumenű hitelmegállapodást: a kínai export-import bank és az orosz Vnyesekonombank között kötött félmilliárd dolláros hitelszerződést, illetve a kínai agrárbank és az orosz Vnyestorgbank között kötött kölcsönszerződést.

Az orosz miniszterelnök-helyettes elmondása szerint nyélbe ütöttek egy sor - többek között a közúti és a vasúthálózat fejlesztéséről szóló - infrastrukturális megállapodást. Az orosz és a kínai vasúttársaság az oroszországi gyorsvasútrendszer fejlesztésére vonatkozó együttműködési egyezményt kötött egymással, és több megállapodás született oroszországi építőipari vállalatok, egyebek mellett egy cement- és egy téglagyár építéséről.

Elemzők szerint ezenkívül várható az idén tető alá hozott, 25 milliárd dolláros "olajat-hitelért" szerződéshez hasonló gázmegállapodás aláírása is.

Az orosz miniszterelnököt mintegy száz üzletemberből álló delegáció kísérte el Kínába. A készpénz hiánya miatt gúzsba kötött orosz energetikai vállalatoknak nagy szükségük van a kínai tőkére, Pekingnek pedig jól jön az a lehetőség, hogy tovább diverzifikálhatja energiaforrásait. Az átfogó gazdaság válság és a változó piaci körülmények még nagyobb együttműködésre ösztönöznek, mivel az alacsonyabb európai kereslet miatt Oroszországnak újabb vevőket kell találnia olaj- és földgázkészletének értékesítésére.

Alekszandr Zsukov hangsúlyozta, hogy az említett megállapodások aláírása rendkívül fontos lépés a kétoldalú kapcsolatok megerősítésének folyamatában, különösképpen a gazdasági világválság közepette, amikor némileg csökkent a két ország közötti áruforgalom.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.