szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egy hónappal korábbi szint körül várják az októberi magyarországi inflációs számokat londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint azonban jövőre meredek dezinfláció kezdődik Magyarországon.

Az MTI által kérdezett, illetve előrejelzésekben szemlézett tíz nagy citybeli befektetési és elemző ház szakértői 4,7-5,1 százalék közötti prognózisokat adtak a múlt havi, teljes kosárra számolt éves inflációra; az előrejelzési átlag 4,87 százalék.

Szeptemberben a fogyasztói árak 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, vagyis az akkor még általánosan várt gyorsulás helyett az infláció lassult. Augusztusban 5 százalékos éves inflációt mértek, és már ez is jóval elmaradt az akkori előzetes konszenzustól.

Az októberi inflációs felmérésbe bevont nagy házak közül a BNP Paribas - amely 4,8 százalékos prognózist adott a múlt hónapra - azt jósolja, hogy jóllehet a tizenkét havi infláció novembertől várhatóan ismét kissé gyorsulni fog, elsősorban az üzemanyagárak miatt, a tetőzés azonban "jóval 6 százalék alatt" lesz. Jövőre pedig "komoly mértékű dezinfláció kezdődik", ahogy az idei áfaemelés hatása végképp kikerül a számokból.

A BNP Paribas szakértői azt valószínűsítik, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció mélypontja 2010 végén vagy 2011 elején 1 százalékhoz közel, sőt jó eséllyel e szint alatt lesz. A cég felzárkózó piaci elemzői szerint a maginfláció 2010 végén vagy 2011 elején a negatív tartományba süllyed - vagyis az alapinfláció szintjén defláció várható Magyarországon -, tekintettel a várttól már most is elmaradó inflációs számokra, a forint árfolyamának erősödésére, valamint a gazdasági teljesítmény meredek visszaesésére, amelyet valószínűleg 2010-2011-ben is csak lanyha kilábalás követ.

A BNP Paribas elemzői ebben a helyzetben az idén még két, egyenként fél százalékpontos jegybanki kamatcsökkentést, és így 6,00 százalékos év végi MNB-kamatszintet várnak. Hozzátették: a Magyar Nemzeti Bank 2010 elején még folytathatja a monetáris enyhítést, majd márciustól jó eséllyel szünetet tart, tekintettel a választásokra "és a valószínű kormányváltásra". A ház jövő augusztusra vagy szeptemberre várja a kamatcsökkentés újrakezdését, amikor az áfaemelés hatásának elenyészésével "összeomlik" a teljes kosárra számolt infláció és a maginfláció is.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői ugyanakkor októberre az éves infláció valamelyes gyorsulására számítanak, 5 százalékos ütemet jósolva a teljes mutatóra. A GS várakozása szerint ugyanis a korábbi üzemanyag-árcsökkenés hatásai kezdenek kikerülni az indexből. Ez a ház is azonban további ütemes jegybanki kamatcsökkentéssel számol, és előrejelzése szerint egyéves távlatban 5,50 százalékra süllyed az MNB alapkamata.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési elemzői 4,8 százalékra lassuló októberi éves inflációt jósoltak. Várakozásuk szerint az általuk valószínűsített csökkenést a szolgáltatási szektor inflációjának további lassulása és a szezonális átlagnál kisebb élelmiszer-áremelkedés okozza. A ház szakértőinek számításai szerint csaknem 3 százalékkal estek az üzemanyagárak egy hónap alatt. A JP Morgan elemzői hozzátették ugyanakkor: ennek éves inflációs hatását semlegesíti, hogy tavaly októberben is hasonló árcsökkenés volt e termékcsoportban. A JP Morgan új, módosított prognózisa szerint az MNB már 2010 első negyedére 5,50 százalékig csökkenti irányadó kamatát. A cég korábban 6 százalékos jövő évi MNB-kamatmélypontot valószínűsített.

A Barclays Capital befektetési csoport minapi elemzésében szintén az állt, hogy a Monetáris Tanács valamikor várhatóan tart ugyan egy "lélegzetvételnyi szünetet", de - a teljes kosárra számolt infláció meredek lassulásával - 2010 második negyedévében folytatódhat az enyhítési ciklus, és a 6 százalékos "történelmi szint" alá csökkenhet a magyar jegybanki alapkamat.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének legfrissebb felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint a jelenleg 7 százalékos magyar jegybanki kamatszint már most a piac által az év végére valószínűsített "célon" van, és a vártnál alacsonyabb infláció, valamint az erősebb forint miatt az optimális kamatszint 2010-ben igazából a 3-5 százalékos sávban lenne. Figyelembe véve a cég által 2010-2011-re várt magyarországi növekedési gyorsulást is, a BoA-ML londoni elemzői 2009 végére a korábbi 7 százalékos prognózis helyett 6,50 százalékos, 2010-re 5,50 százalék helyett 4,50 százalékos MNB-kamatot várnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!