szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Finanszírozási gondok miatt bezárt a háromezer lakosú Ópályi művelődési háza; a kulturális feladatokat ellátó intézmény fűtésére, világítására ugyanis a fenntartó önkormányzat költségvetése nem tartalmaz egyetlen fillért sem - közölte Erdélyi Miklós, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település polgármestere.

A ház közüzemi díjait az idén eddig az Ópályi Baráti Kör fizette, a további számlák rendezésére viszont nincs forrás - mondta az önkormányzati vezető, aki a hétvégén egy gyászszalagos koszorúval együtt maga tett lakatot az intézmény kapujára.

Erdélyi Miklós szerint "a békétlenség áldozata lett a művelődési ház is", amelyet 2008-ban még fel akartak újítani. Egy 50 milliós korszerűsítési pályázat benyújtását az első körben megszavazta a község önkormányzati képviselő-testülete, de később "bizonyos nyomásra" visszavonta a döntést.

A polgármester állítja: a helyi képviselők többségének "nagyon szúrta a szemét" a művelődési házban működő teleház, amelyet "ki is piszkáltak a helyéről" azzal, hogy az intézményfenntartó önkormányzat költségvetésében nem szavaztak meg összeget a művelődési ház működtetésére.

Az önkormányzati vezető az általa említett "békétlenség" bizonyítására elmondta, hogy a mátészalkai rendőrkapitányság bűncselekmény hiánya miatt éppen most zárt le egy nyomozást, amely az ópályi önkormányzat pénzügyi bizottságának feljelentése alapján, nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával indult ellene, valamint a jegyző ellen.

Két másik ügy viszont a bíróságon folytatódik, az egyik helyi képviselőt hűtlen kezeléssel, egy másikat pedig hivatalos személy elleni becsületsértéssel vádolta meg a Mátészalkai Városi Ügyészség.

Erdélyi Miklós szerint a "békétlenség" 2008-ban kezdődött Ópályiban, amikor polgármesterként azt javasolta, hogy az önkormányzat pénzügyi nehézségei miatt vegyen fel hitelt, és vizsgálja felül az intézményrendszer működtetésének ésszerűsítését. A képviselő-testület nem fogadta el a javaslatot, miként elutasította az önfeloszlatási indítványt is. Végül adósságrendezési eljárás indult, amit az idén júliusban befejezettnek nyilvánított a bíróság.

Az intézkedések eredményeként tizenegy önkormányzati munkahelyet szüntettek meg, megvonták a hivatali dolgozók egyes juttatásait, 100 millióról 59 millióra csökkentették az iskola támogatását, felszámolták a mezőőri szolgálatot, valamint leállították a fejlesztéseket.

Az évi 530 millió forintból gazdálkodó Ópályi önkormányzat még a nyáron kifizette 69 milliós tartozásának a felét, míg a másik felét hamarabb, december vége helyett novemberben adta meg a hitelezőknek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!