szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A svájci jegybank elnöke, Philipp Hildebrand szerint az ország gazdaság teljesítménye igazolja a jegybank devizapiaci intervenciós politikájának helyességét.

„A sikert nem lehet pusztán az árfolyam alapján értékelni, hanem figyelembe kell venni a gazdaság teljesítményét is” – hangsúlyozta ki a jegybank elnöke egyetemi hallgatóknak tartott előadásában a svájci St. Gallenben.

Az elnök megerősítette a jegybank elkötelezettségét további intervenciók mellett a frank túlzott erősödésének megfékezésére. „Számos eszköz áll rendelkezésünkre a mértéktelen erősödés megfékezésére, a gazdaság növekedésének érdekében ezeket szándékunkban is áll használni” – mondta. „Az árfolyam erősödés akkor túlzott mértékű, ha deflációs kockázattal jár. Ezt nem fogjuk megengedni.”

A nemzetközi devizapiacokon az euró a múlt hét szerdán lépte át meredek, lendületes gyengüléssel az 1,5000-as árfolyamhatárt a svájci frankkal szemben és akkor 17 havi mélypontra, 1,447-ig esett, mielőtt korrigált volna egy kissé.

A svájci frank hirtelen erősödését az váltotta ki, hogy a piacok megfigyelése szerint a jegybank az intervenciók hatékonyságának csökkenését látva feladta a frank erősödésének fékezésére tett kísérleteit.

Ezen a héten hétfőn a svájci frank hajszálnyira megközelítette 1,4300-as történelmi árfolyam rekordját az euróval szemben és egészen 1,4308-ig erősödött, majd 1,4315-re korrigált.

Kedden délelőtt a svájci jegybank elnökének kijelentéseit követően a svájci frank 1,4350-ről 1,4330-re erősödött az euróval szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Erősödött a forint

Pénteken erősödött a forint: az eurót péntek délután négy órakor 275,88 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a csütörtök délutáni 278,53 forint után. A forint erősödése az amerikai tőzsdei nyitást követően nyert lendületet.

Gazdaság

Devizaadósok terhei: mi befolyásolja?

A devizahitelek magas kamatai felerészt a forint gyöngülésével, felerészt viszont az országkockázati felárakkal magyarázhatók – véli közgazdász szerzőnk, aki szerint ezért indokolt volna a devizahitelesek vagyonadójának csökkentése.