Rehn szerint nem hasonló a görög és a magyar pénzügyi helyzet

Nem hasonlítható össze Görögország és Magyarország pénzügyi helyzete – hangsúlyozta hétfőn Luxembourgban az Európai Bizottság pénzügyi felelőse, Olli Rehn.

  • MTI MTI
Rehn szerint nem hasonló a görög és a magyar pénzügyi helyzet

A finn biztos az euróövezeti pénzügyminiszterek találkozója előtt határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e a magyar helyzet olyatén alakulása, mint a görög.

Rehn már a hét végén, a fejlődő és feltörekvő országokat tömörítő G20 csoportnak a dél-koreai Buszanban megtartott kétnapos miniszteri értekezlete után nyilatkozva elutasította az esetleges magyar államcsődről szóló kijelentéseket. Akkor azt is mondta, hogy Magyarország komoly haladást ért el pénzügyeinek konszolidálásában az utóbbi néhány évben. Bizalmát fejezte ki egyúttal, hogy Magyarország folytatja a fenntartható növekedés útját, „amelyre már rá is lépett”.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója hétfőn ugyancsak Luxemburgban kijelentette, hogy nem lát semmilyen aggodalomra okot adó jelet a magyar gazdasági helyzetre vonatkozóan.

Olli Rehn, EU-biztos aggodalmát fejezte ki ugyanakkor az euró árfolyamának gyors romlása miatt. Mint fogalmazott, nem elsősorban a valuta jelenlegi szintjét tartja nyugtalanítónak, hanem a csökkenés mértékét.

Jelezte azt is, hogy egyetért ebben a témában Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnökkel, az euróövezeti pénzügyminiszteri csoport elnökével.

Juncker egy hétvégi rádiónyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy nem tartja aggasztónak az euró jelenlegi nemzetközi árfolyamát.

Az elnök akkor szintén alaptalannak minősítette az aggodalmakat egy görögországihoz hasonló magyar adósságválsággal kapcsolatban "A magyarországi helyzet egyáltalán nem aggaszt" – jelentette ki.

Rehn a mostani találkozót illetően bizodalmát fejezte ki, hogy a miniszterek megállapodnak azokban a részletekben, amelyek teljessé teszik a nehéz pénzügyi helyzetbe került eurózóna tagok esetleges támogatására a múlt hónapban kidolgozott, összesen 500 milliárd eurós mechanizmus működését.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek