szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Görögország mély recesszióba süllyedt, Portugáliában lassult a gazdasági növekedés, Spanyolországban pedig messze elmaradt a bővülés üteme az euróövezet átlagától a második negyedévben.

A 16 országból álló euróövezet egyre gyorsabban emelkedik ki a válságból, a nyugat-európai tagállamok és az államadósság-válsággal sújtott délkeleti és délnyugati periféria közti szakadék viszont tovább mélyül. A pénteken közzétett adatok szerint az euróövezet egészében a negyedéves szintű növekedés 1 százalékra gyorsult a második negyedévben az év első három hónapjában elért 0,2 százalékról, míg a portugál hazai össztermék (GDP) növekedése 0,2 százalékra csökkent az előző negyedévi 1,1 százalékról.

A spanyol GDP is csupán 0,2 százalékkal nőtt, ami alig haladja meg az első negyedévi 0,1 százalékos bővülést, a görög statisztikai hivatal (ELLSTA) csütörtöki jelentése szerint pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) 110 milliárd eurós segélycsomagjával megtámogatott görög gazdaság visszaesése 1,5 százalékra gyorsult az első negyedévi 0,8 százalékról.

Görögországban az adóemelések, a nyugdíjak és a közszolgálati dolgozók fizetésének csökkentése, valamint a közkiadások visszafogása mind-mind rontja a növekedési kilátásokat, a magas szinten stabilizálódott infláció és a  munkanélküliségi rekord pedig tovább csökkenti a fogyasztók vásárlóerejét és kedvét, ráadásul a megszorítások csak a harmadik negyedévben fejtik majd ki hatásukat teljes mértékben.

A spanyol statisztikai hivatal pénteki adatai szerint az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságának teljesítménye 18 hónapig tartó recesszió után már a második negyedévben javult, de csak negyedéves szinten, éves összevetésben pedig 0,2 százalékkal csökkent a GDP a tavalyi második negyedévvel összevetve, miközben az euróövezet egészében az első negyedévi 0,6 százalékról 1,7 százalékos ütemre gyorsult a növekedés. "Az első és a második negyedévben a kormányzati ösztönzés hatására, például a roncsprémium program révén növekedett a spanyol gazdaság, az év második felére azonban elenyésznek ezek a hatások" − kommentálta a statisztikát Astrid Schilo, az HSBC elemzője.

A második félévben ráadásul az ösztönzés helyébe a kormányzati megszorítások lépnek, Spanyolország így várhatóan visszasüllyed a recesszióba - tette hozzá Ben May, a Capital Economics elemzője.  A madridi kabinet 65 milliárd euróra tervezett takarékossági csomagot vezetett be azzal a céllal, hogy a GDP-arányában mérve 11,2 százalékos államháztartási hiányt 2013-ra az uniós stabilitási paktumban lefektetett 3,0 százalékos küszöb alá szorítsa, az Európai Központi Bank értékelése szerint azonban jövőre további megszorításokra lehet szükség.

Portugáliában nem csak negyedéves szinten lassult a kilábalás, a statisztikai hivatal (INE) pénteki adatai szerint az éves szintű GDP-növekedés is visszaesett, 1,4 százalékra az első negyedévi 1,8 százalékról. A jelentés szerint a belső fogyasztás és az export bővülése is vesztett lendületéből, és elemzők szerint nem várható, hogy az év második felében erőre kap a nagyjából Magyarország méretű és lakosságú ország gazdasága. Az általános forgalmi adó és a személyi jövedelemadó emelkedése visszafogja a fogyasztást, a GDP-növekedés így valószínűleg a második negyedévi szinten marad egészen az év végéig − mondta Rui Constantino, a Santander lisszaboni elemzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A német GDP 2 százalékkal nő az idén a német iparszövetség szerint

Idén várhatóan két százalékkal nő a német hazai össztermék (GDP). Jövőre és a rákövetkező évben azonban a gazdaság növekedésének az üteme kisebb lehet a gazdaságélénkítő programok kifutása, illetve a költségvetési konszolidáció elindítása miatt – tartalmazza a német iparszövetség (BDI) hétfőn ismertetett közleménye.

MTI Gazdaság

KSH: a GDP 1,0 százalékkal nőtt a II. negyedévben

A bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt éves bázison, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint stagnált 2010 első negyedévéhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján pénteken.

MTI Gazdaság

Régiós GDP-körkép: a szlovákok hajráznak leginkább

A gazdasági helyzet javulását jelzik a több kelet-közép-európai országban pénteken ismertetett előzetes GDP-adatok, amelyek rendre jobbak lettek a vártnál: robusztus növekedés Csehországban, további GDP-emelkedés Szlovákiában, visszahúzódó recesszió Romániában.

MTI Gazdaság

NGM: visszaesés helyett 0,6 százalékkal nő a GDP az idén

A korábban várt 0,2 százalékos visszaesés helyett idén 0,6 százalékkal nő a bruttó hazai össztermék (GDP), az átlagos infláció 4,7 százalék lesz a márciusban jelzett 4,3 százalék helyett 2010-ben - közölte honlapján a Nemzetgazdasági Minisztérium.