szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A július havi kisebb megtorpanás után az elemzők azzal számolnak, hogy – köszönhetően a megrendelések bővülésének – éves összehasonlításban továbbra is javul majd az ipar teljesítménye.

A Központi Statisztikai Hivatal szerdán közölt adatai szerint az ipari termelés volumene júliusban - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva – 1,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, 2009 azonos időszakához képest ugyanakkor 9, munkanaphatástól megtisztítva 11,5 százalékkal nőtt.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta: kifejezetten pozitív előjel, hogy továbbra is erőteljesen bővülnek az új rendelések, ez pedig azt vetíti előre, hogy a következő egy-két hónapban nőhet az ipari termelés havi szinten, éves szinten pedig továbbra is kétszámjegyű bővülés várható. Természetes a július havi kisebb megtorpanás, mivel az előző hónapokban havi szinten növekedés volt.

Az elemző augusztusra éves összehasonlításban 12,5 százalékos növekedést vár, majd később lassulhat a bővülés, mivel magasabb az egy évvel korábbi bázis. Szeptember-október-novemberben 8-9 százalékos éves növekedés valószínű - fűzte hozzá. Elmondta: december „különleges hónap” lesz, mert tavaly az utolsó hónapban nagy visszaesés volt az iparban, így az alacsony bázis miatt idén decemberre éves összevetésben 14 százalék feletti termelésbővülés várható.

Vannak ugyan negatívabb forgatókönyvek is az exportdinamika és a külső konjunktúra lassulásáról, ugyanakkor a német gazdaság továbbra is növekedésben van – mondta Suppan Gergely. Bizalomkeltő az is, hogy sok, nemrég fejlesztést, kapacitásbővítést bejelentő cég – például a Bosch, a Hankook, a Huawei – termelése fog beindulni év végére.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője elmondta: nem teljesen egyedi, hogy júliusban visszaesett az ipari termelés dinamikája, a közép-kelet-európai régió többi országában is jellemző ez. A magyar ipar kibocsátásának mintája ugyanakkor nem változott: továbbra is az export húzza az ipart, azon belül is a gép- és autóiparban, valamint az elektronikai iparban nő a kivitel. Biztató jel ugyanakkor, hogy a belföldi eladások az idén először júliusban haladták meg az egy évvel korábbi szintet – fűzte hozzá Török Zoltán. A belföldi eladások azért nőttek, mert az exportszektor igényei nőnek, így a beszállítói kör növelni tudja eladásait. A fogyasztói kereslet ugyanakkor továbbra is esik vissza, ráadásul az elmúlt 10 évben tavaly júliusban volt a legalacsonyabb a belföldi értékesítés szintje.

A termelékenység az iparban javul, ennek pedig az a magyarázata, hogy korábban nem bocsátottak el mindenkit, akire átmenetileg nem volt szükség, mivel egy későbbi új munkaerő-felvételnek nagyobbak a költségei, mintha "tartalékolták" volna a szakembereket a cégek. A megrendelések kapcsán ő is hangsúlyozta: biztató, hogy szépen nőnek az export-megrendelések, még akkor is ha a következő negyedévekben esetleg lassul a külső kereslet növekedése. Török Zoltán szerint a következő hónapokban 5-10 százalékkal nőhet éves összehasonlításban az ipari termelés, 2010 egészére pedig 7,5-8 százalékos bővüléssel lehet számolni. Kiemelte, hogy a magyar gazdaság gyakorlatilag visszaállt arra a válság előtt, már 2006-2007-ben is jellemző mintára, amelyben – a belső kereslet folyamatos csökkenése mellett – a feldolgozóipari export tartotta szinten a gazdaságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: kissé csökkent az ipari termelés júliusban

Az ipari termelés volumene júliusban - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva –1,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, 2009 azonos időszakához képest ugyanakkor 9, munkanaphatástól megtisztítva 11,5 százalékkal nőtt – közölte a KSH. A most kiadott adatok megegyeznek az előzetesen közölt mutatókkal.

MTI Gazdaság

Csökkent az ipari termelés az euróövezetben

A várakozásokkal ellentétben júniusban 0,1 százalékkal csökkent az ipar teljesítménye az euróövezetben. Az Európai Unió statisztikai hivatalának csütörtökön ismertetett adatai szerint 0,1 százalékkal esett a termelés májushoz képest, és 8,2 százalékkal tavaly júniushoz viszonyítva.

MTI Gazdaság

Lassult az ipari termelés növekedése júliusban

Az ipari termelés júliusban 9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 11,5 százalékkal nőtt tavaly júliushoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az előzetes adatok alapján.

hvg.hu Gazdaság

KSH: hegyet mászik a magyar ipari termelés

Az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2010 júniusában 15,2, munkanaphatástól megtisztítva 12,6 százalékkal nőtt. A termelés az év első hat hónapjában 9 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 0,8 százalékkal emelkedett – olvasható a KSH friss jelentésében.