Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
A bankok és a nagyvállalatok körében már felmerült a gondolat, hogy a bankadó összegének csökkentése érdekében − a hasonló különadóval nem rendelkező − szomszédos uniós országok pénzintézetei vehetnék át a magyar vállalati finanszírozás egy részét – mondta a hvg.hu-nak Szolnoki Béla, a BDO Magyarország adótanácsadó partnere. A bankadó első részletét csütörtök éjfélig kellett befizetniük az érintett pénzintézeteknek, és a befolyt összegeket ma összesítik.
A magyar kormány gyorsan lezavarta a bankadót: a parlament nyáron fogadta el az erről szóló törvényt, a különadó első felét – a tervszám szerint mintegy 100 milliárd forintot – pedig éjfélig kellett az érintett szervezeteknek bevallaniuk és befizetniük. A bankadót a teljes pénzügyi szektorra – a bankokon kívül a biztosítókra, pénzügyi vállalkozásokra, befektetési alapkezelőkre, befektetési vállalkozásokra és a tőzsdére – rótták ki, s két egyenlő részletben kell befizetni.
Összesen 200 milliárd forint bevételt vár a kormány a bankadóból, a második részlet december 10-én lesz esedékes. Az augusztus 30-ig szóló államháztartási adatok szerint a deficitből 211,1 milliárd forintot kell lefaragni a szeptember és december közötti időszakban ahhoz, hogy valóra válhasson az eredményszemléletben 3,8 százalékos hiánycél.
Magyarország gyorsabban vezette be a bankadót mindenki másnál, ráadásul a hazai különadó mértéke is nagyobb a többi országénál – mondta a hvg.hu-nak Szolnoki Béla, a BDO Magyarország adótanácsadó partnere. Öt európai országban és az Egyesült Államokban van érvényben jelenleg pénzintézeti különadó, vagy tervezik a bevezetését. Bár a mértéke Magyarországon a legnagyobb, nálunk legalább átmeneti ez az adó, miközben máshol a rendszer állandó elemének szánják. Markáns különbség azonban, hogy például Németországban és Svédországban nem a költségvetésbe folyik be az összeg, hanem egy külön alapot töltenek fel vele, amelyet általában a válsághelyzetek megoldására szánnak – magyarázza a szakértő.
Így nem csoda, hogy a magyar bankok és nagyvállalatok körében már felmerült a gondolat, hogy a bankadó összegének csökkentése érdekében − a hasonló különadóval nem rendelkező − szomszédos uniós országok pénzintézetei vehetnék át egyes nagy cégek finanszírozását – mondja az adószakértő. Az EU-ban szabadon mozoghat a tőke, a nemzetközi bankok pedig üzleti megfontolásból nyilván inkább abból az országból nyújtanak hitelt, ahol nem terheli őket bankadó. A kivándorlás így csökkentené a bankok magyarországi aktivitását, ami nem tenne jót a gazdaságnak. A lakossági ügyfelek számára pedig a különadó negatív következménye lehet, hogy emelkednek a pénzintézeti szolgáltatások díjai. A piaci versenytől függ, hogy a bankoknak mekkora mértékben sikerül áthárítani az ügyfelekre a bankadó terhét – vélekedik Szolnoki Béla.
Ráadásul ahhoz képest, hogy milyen gyorsan akar költségvetési bevételt a bankadóból a kormány, nem könnyítette meg túlságosan a befizetők dolgát. Számos bizonytalanság akad a bankadó bevallása és kiszámítása körül. Például nem feltétlenül egyértelmű az adóalap meghatározása. Nem világos például, hogy a kamateredmény vagy a kamatkülönbözet számít-e be az adóalapba, ami nem mindegy, mivel utóbbi jóval szélesebb díjtételeket is felölel, az eltérés akár 100 milliós nagyságrendű is lehet. Tévedés esetén pedig a bírság is magas lesz. Szolnoki Béla szerint nehézséget okozhat az is, hogy az adó bevallásához nem áll rendelkezésre a más adónemeknél megszokott részletes adóalap-levezetési útmutató.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.