Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A nemzetközi sajtó is felfigyelt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdai, a nyugdíjrendszer átalakítására vonatkozó bejelentésére. A kommentárokból kiderül, a lépés mindössze rövid távú megoldással szolgálhat, hosszú távú következményei egyelőre beláthatatlanok.
A magyar kormány ultimátumot adott a lakosságnak nyugdíjügyben - kommentálta a Bloomberg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdai, a nyugdíjrendszer átalakítására vonatkozó bejelentését. A gazdasági hírügynökség az ING elemzőjét idézve rémálomnak nevezi a magánnyugdíjpénztárak államosítását, amelyet párhuzamba állít egy korábbi - hasonlóan költségvetési kényszer szülte - argentin döntéssel. A kormány az összesen mintegy 2800 milliárd forintnyi (a GDP 10 százalékát kitevő) magánpénztári pénzek állami rendszerbe történő visszacsatornázásával egyrészt lehetőséget teremt az uniós szinten kimagasló állománya mérséklésére, másrészt növeli a költségvetés mozgásterét azzal, hogy a kiadási oldalon egy óriási tételt (a magánpénztárakba történő továbbfizetést) megszüntet - jegyzik meg a külföldi lapokban megjelent beszámolók.
A nyugdíjrendszerrel való babrálás nem egyedülálló magyar sajátosság - emlékeztet a külföldi sajtó. A lengyeleknél is eltérítették a magánpénztárakba irányuló nyugdíj-befizetéseket, ám Donald Tusk kormányfő a napokban jelezte, már dolgoznak azon a terven, amivel a pénztárak kiesését nyugdíjkötvények kibocsátásából fedeznék. Tavaly a litvánok és az észtek is hozzányúltak a nyugdíjbefizetésekhez - a litván kormány ideiglenesen csökkentette, az észt teljesen befagyasztotta a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket 2009-ben.
A BusinessWeek felhívja a figyelmet, hogy Magyarország eljárása némiképp különbözik az Argentína által 2008-ban alkalmazott modelltől. A dél-amerikai ország kormánya akkor egyszerűen államosította az intézményrendszert, a magyar kormány most ellehetetleníti a 18 pénztár működését, hogy az állami rendszerbe automatikusan visszacsatornázza a 3 millió járulékfizetőt. A Stabilitás Pénztárszövetség által nyílt zsarolásnak nevezett bejelentést a CIB szakértője a Reutersnek nyilatkozva "erős érvelésnek" nevezte, amely számos ember számára elég meggyőző lesz ahhoz, hogy az állami rendszerbe való visszalépés mellett döntsön.
A NowPublic által idézett szakértők szerint a deficitcsökkentési kényszer miatt szűkre szabott költségvetési kereteket fellazítani hivatott lépés csak rövid távon jelenthet megoldást a költségvetés problémáira, hosszabb távon azonban egyenesen gazdasági katasztrófához vezethet.
A WSJ Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentését ismertető cikkében felhívja a figyelmet arra, hogy a magán-nyugdíjpénztárak által kezelt pénzek felét a részvénypiacokon, másik felét pedig az állampapír-piacon fektették be az alapkezelők - a rendszer átalakításával járó tőkekivonás negatívan érintheti az eszközárakat, s a hazai deviza megítélésén is ronthat. A pénztárak által kezelt mintegy 2800 milliárd forint a leendő nyugdíjasok juttatásainak 30 százalékát adná, a maradék 70 százalék a munkáltatói befizetésekből származik, amit az állam kezel. A központi rendszerbe visszacsatornázott pénzekre érvényes lesz a kezdetektől működő állami garanciavállalás - amennyiben a pénztár által (rosszul) kezelt pénzek nem érik el a teljes nyugdíj-jogosultság 30 százalékát, a kormány kiegészíti őket; hogy milyen forrásból, egyelőre nincs tisztázva.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Lassan valóban eljön az ideje annak, hogy a cégvezetők mérlegeljék, mit kezdjenek az MI kínálta lehetőségekkel.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Valóban más a férfiak és a nők hajritkulása? És mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.
Legfeljebb 50 millió forintot lehet majd felvenni 3 százalékos kamaton.
Gyökeresen átalakul a járműtervezés gyakorlata, s ebben egy magyar startup, a Shapr3D is meghatározó szerephez jutott. Közben gyorsan terjed a mesterséges intelligencia használata is.
A NER fői nagyvállalkozója csak a kockázatosnak ítélhető közbeszerzések keretében akár 2,2 ezer milliárd forint járadékot zsebelt be bő tíz év alatt.
Jogerős ítélet kötelezi az intézményt, hogy elárulja: ki keresett azon, hogy egy magáncégnek fizető betegek soron kívül részesülhettek az állami kórház szolgáltatásaiból.
Milyen autó képes erre egyáltalán?