Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A jelenleg érvényben lévő sáv tetejéhez ért az euró/forint árfolyama pénteken. A hazai deviza további gyengülésének újabb előjelei az állampapírpiacról érkezhetnek, így érdemes a hozamok változását, illetve a jövő heti aukciók kimenetelét lesni - figyelmeztetett a Commerzbank szakértője.
A közös devizáért a délelőtti órákban 281 forintot is megadtak a nemzetközi piacon, majd az euró jegyzése ismét 280 forint alá csökkent, várhatóan ennél az ellenállásnál meg is ragad a jövő hétig. Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank szakértője szerint az elmúlt napokban több mint 7 forinttal felértékelődött euró további drágulására az állampapír-piaci helyzet romlása esetén kell csak számítani.
Az ugyan egyértelműen látszik, hogy a forint gyenge teljesítménye a régió egészére kisugárzik, de az euró/dollár árfolyamának ingadozása enyhíteni tudja a belföldi események negatív hatását. Az eurózóna peremországainak adósságválságával kapcsolatos hírek a dollár, áttételesen pedig a feltörekvő piaci devizák iránti érdeklődést táplálja, így részben ellensúlyozza a forintra nehezedő nyomást is. Amennyiben az euró/forint áttöri a 280-as ellenállást, az árfolyam tartósan a 280-290 sávba emelkedhet, ám ennek valószínűsége jelenleg kicsi a Commerzbank szakértője szerint. Ha a kurzus mégis sávot vált, annak hatásai már a reálgazdaságban is érezhetők lesznek, s a kormányváltást követő politikusi megszólalások (az emlékezetes Kósa-Varga-Szijjártó nyilatkozatok) keltette bizonytalansághoz hasonlót okozhatnak.
Amennyiben tartósan nem csökken a bizalom Magyarországgal szemben, a magán-nyugdíjpénztári szereplők kiiktatásával járó keresletcsökkenés, valamint a 3000 milliárd forintos pénztári vagyon költségvetésbe történő átcsatornázásával járó fiskális konszolidáció, illetve az államadósság-állomány csökkenő pályára állítása a hozamok hosszabb távú csökkenését eredményezheti - vélekedett Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank szakértője.
A magyar állampapírok másodpiacán csütörtökön 30-40 bázispontos hozamemelkedés történt, sőt, a tegnapi aukción a meghirdetett kötvénymennyiség értékesítése sem sikerült. Egyelőre nem egyértelmű, hogy a belföldi vagy a nemzetközi befektetők eladásai okozták-e a hozamemelkedést - figyelmeztetett Ruzsonyi Ákos, aki szerint a külföldi kézben lévő állampapír-állomány jelentős csökkenése mindenképp üzenet értékű lenne a magyar piac számára. Ha kiderül, hogy az állampapír-hozamok nemzetközi nyomásra emelkednek, az a bizalomvesztés egyértelmű jele. A Commerzbank tradere szerint ennek üzenete, hogy a kormány magánnyugdíj-pénztárak felszámolására vonatkozó döntésének kedvező fiskális hatásai helyett a negatív hatásokra figyelnek a nemzetközi piacon. Ez hosszabb távon is alátámasztaná a forint gyengülő trendjét, egyúttal növelné az MNB-n belüli kamatemelési kényszert is.
Ruzsonyi Ákos szerint a jegybank hétfői ülésén kamatemelés még nem valószínű, ám a beavatkozást sürgető héják tábora gyarapodhat; a Commerzbank szakértője szerint legkésőbb januárban, de akár már decemberben is nőhet az irányadó ráta. A jelenlegi bizonytalan hangulatban azonban már az is elég az állampapír-piaci helyzet romlásához, ha a kamatemelési kényszer fokozódik, hiszen a másodpiaci hozamok emelkedését a várható rátanövelés tovább táplálja.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.