szerző:
Magyar Hírlap
Tetszett a cikk?

Magyarországot duplán sújthatja a drága olaj - fogalmazott Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezető közgazdásza a Magyar Narancsnak adott interjújában.

Már nem sokáig örülhetünk az olcsó olajnak - jelentette ki Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezető közgazdásza a Magyar Narancsnak adott interjúban. "A válság miatt 20 dollár körül járt a hordónkénti ára, most 85. Amikor a globális gazdaság helyreáll, ennél magasabb árakat is látni fogunk" - nyilatkozta a lapnak a szakember. Szerint mindez hátráltathatja a kilábalást, rontja a kereskedelmi mérlegeket, és növelheti a költségvetési hiányt.

A közgazdász arra nézve nem akart spekulációkba bocsátkozni, hogy elképzelhető-e a válságba való visszazuhanás, de azt leszögezte, hogy a magas olajár nagy nehézségeket okozhat még az olajimportőr országoknak. Birol azt mondja, a magas olajárak a 2008-as válságban sem voltak teljességgel ártatlanok.

A közgazdász kihangsúlyozta, hogy mindennek Magyarországra nézve is lehetnek negatív következményei, "mivel azon országok közé tartozik, amelyek rengeteg olajat és gázt importálnak hosszú távú gázvásárlási szerződésekkel." Ezekben a szerződésekben pedig a gáz ára az olajéhoz van kötve, ezért duplán sújtja az országot a drága olaj.

A Magyar Narancs arra is kíváncsi volt, mennyire járható út az atomenergia. A közgazdász szerint a nukleáris energia a kevés lehetséges opciók egyike
olcsó energia biztosítására a szén-dioxid kibocsátás növelése nélkül. "Ha a szívünkön viseljük a klímaváltozást, akkor el kell ismernünk az atom fontosságát" - mondja.

A történet persze nem ilyen egyszerű: "A baj vele az, hogy bár a működtetése olcsó, a kezdeti beruzházások költségei nagyon magasak." Egy erőmű beindítása hatmilliárd forintba kerülhet, épp ezért nem valószínű, hogy hirtelen sok ország efelé forduljon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!