szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán földrengés és cunami lehet a „legköltségesebb” természeti katasztrófa, mióta a hasonló szerencsétlenségek okozta anyagi károkat rögzíteni kezdték 1965-ben – írja az Economist, amely toplistát is közzétett a legnagyobb anyagi károkat okozó katasztrófákról. A Japánban bekövetkezett csapások ebből a szempontból a 2004-es, 250 ezer ember halálát okozó cunaminál léptékekkel súlyosabbak voltak.

A Világbank hétfői becslései szerint a japán földrengés és cunami összesen 235 milliárd dollárnyi kárt okozott, ez az ország GDP-jének 4 százalékára rúg. Ezzel ezek a csapások lehetnek a legköltségesebbek 1965 óta – teszi hozzá az Economist, amelynek természeti katasztrófákról szóló listáján az 1995-ös, szintén Japánban történt kobei földrengés áll a második helyen 200 milliárd (a GDP 1,9 százalékát kitevő) anyagi kárral.

Ezt követi a harmadik helyen a 2005-ös Katrina hurrikán, amely az USA-ban csapott le, és több mint 150 milliárd dolláros kárt okozott, ezzel az Egyesült Államok nemzeti össztermékének egy százalékát „vitte el”. Igaz, ennek a kárnak majdnem a fele olyan vagyont érintett, amelyet korábban biztosítottak – a biztosított károk aránya most Japánban jóval alacsonyabb volt, a becsült 235 milliárd dolláron belül még 40 milliárdot sem ért el.

A 20 legnagyobb anyagi kárt okozó katasztrófa fele földrengés volt, de a listán szerepel öt áradás és három hurrikán (a 2005-ös Katrina mellett az 1992-es Andrew és a 2008-as Ike). Szintén a legsúlyosabb költségekkel járó csapások között van még az 1988-as szárazság az Egyesült Államokban, amely közel 50 milliárd dolláros (a GDP 0,3 százalékára rúgó) kárt okozott, illetve az 1982-83-ban bekövetkezett indonéziai erdőtűz, amely a károk összegét tekintve szintén hozzávetőleg 50 milliárdos volt, ami az ország GDP-jének akkor 9,3 százalékát jelentette.

Talán meglepő lehet, hogy a 2004-es cunami, amely az Indiai-óceán partján fekvő országokban összesen 250 ezer ember halálát okozta, fel sem került a „legköltségesebb” csapások listájára. Az Economist szerint a gazdasági károk akkor összesen „csak” 14 milliárd dollárt értek el, részben az érintett területeken található ingatlanok és földek alacsony ára miatt.

Economist
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MR1 Kossuth Rádió Világ

Most a radioaktív esőtől félnek Japánban

Stabilizálódott a helyzet a megsérül fukusimai atomerőműben - így nyilatkozott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség. A helyszínről az MTI Hírcentrum tudósítója jelentkezett.

MTI Világ

A japán gazdasági miniszter bocsánatot kért a tűzoltóktól

Kaieda Banri japán gazdasági miniszter bocsánatot kért a tűzoltóktól. A politikus korábban állítólag megfenyegetette azokat a tűzoltókat, akik személyes biztonságuk féltése miatt nem hajlandók részt venni a Fukusima-1 atomerőmű reaktorainak hűtésében.

MTI Tech

Fennakadások lehetnek a Nokiánál is a japán katasztrófa miatt

Némi fennakadás lehet a Nokiánál a termékek kiszállításában a japán katasztrófa miatt - közölték a világ legnagyobb mobiltelefon-gyártójánál hétfőn. A történtek azonban nem fogják érinteni a társaság első negyedévi eredményeit.

MTI Világ

Forráspont közelében a japán erőmű fűtőrúdtárolója

Melegszik a fukusimai Daiicsi atomerőmű 2. blokkjából származó elhasznált fűtőelemek tárolására használt medence vize, s már majdnem forrásponton van - közölte Hidehiko Nisijama, a japán Nukeáris-biztonsági Ügynökség munkatársa kedden.

MTI Világ

Most a 2-es reaktor füstöl Japánban

Fehér füst kezdett felszállni hétfőn helyi idő szerint kora este a japán Fukusima-1 (Daiicsi) atomerőmű 2-es reaktorából, a 3-as reaktorból viszont megszűnt a füstkiáramlás - tudatta az országos nukleáris biztonsági hivatal szóvivője.

MTI Gazdaság

A BÉT-en is örülnek a japán és líbiai fordulatnak

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 286,47 pontos emelkedéssel, 22447,63 ponton nyitott hétfőn. Az index a legutóbbi, pénteki záró értékéhez képest 1,29 százalékkal erősödött. A japán fukusimai atomerőmű hűtésében elért fordulat és a líbiai helyzet kedvező alakulása miatt korábban egyértelműen pozitív nyitásra számítottak az elemzők, akik szerint a jó hangulat később is kitarthat.

MTI Világ

Ázsiában nem esznek japán élelmiszert

Ázsia-szerte egyre több üzletben veszik le a polcokról, illetve törlik az éttermi kínálatból a japán élelmiszereket radioaktív szennyezéstől tartva.