szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai bankszektor a korábban vártnál 20 évvel előbb, 2023-ra előzheti meg az amerikait, így egyre nagyobb a nyomás a nyugati bankokon, hogy elhagyják az adósságválság-sújtotta területeket és keletnek induljanak - derül ki a Pricewaterhouse Coopers (PwC) pénteken nyilvánosságra hozott jelentéséből.

A könyvvizsgáló cég szerint az indiai belföldi bankpiac 2035-ra megelőzheti japánét, így a világranglistán a harmadik helyre léphet elő. A társaság vezető közgazdásza, John Hawksworth arra bíztatja jelentésében a nyugati pénzintézeteket, hogy próbáljanak meg gyökeret verni a fejlődő piaci területeken, ahol még nem megfelelő a pénzpiac lefedettsége. "Több, mint egy milliárdos lakosságukkal a kínai, illetve indiai piacokhoz való hozzáférés kulcsfontosságú a növekedést szempontjából" - fogalmazott a szakértő.

A PwC elemzésében kiemeli, hogy a kínai bankok piaci értéküket tekintve már most a világ első pénzintézetei között szerepelnek. A szervezet szerint az úgynevezett "E7" fejlődő államokat, Kínát, Indiát, Brazíliát, Oroszországot, Mexikót, Indonéziát és Törökországot viszonylag kevéssé érintette a nyugati bankokat sújtó pénzpiaci válság. Ráadásul a fejlett országokban bevezetett, az újabb válság kialakulásának megakadályozását célzó szigorúbb banki szabályozás csökkenti a nyereségeket.

A könyvvizsgáló előrejelzései szerint a világpiac banki eszközeinek értéke 2050-re elérheti a 300 ezer milliárd dollárt, az E7 államok összesített bruttó hazai terméke pedig a következő két évtizedben utolérheti a világ legfejlettebb államokat tömörítő szervezet, a G7 államokét. A PwC ugyanakkor figyelmeztetett, "a fejlődő piacoknak nincsen szükségük a nyugati világ tőkéjére, fogyasztóira, vagy döntéshozóira. Ezért a fejlett gazdaságoknak meg kell győzniük őket, hogy érdemes külföldi versenytársakat beengedni a piacukra".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!