szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik célja a most kezdődő közmunkaprogramoknak, hogy megfelelő képzés után a foglalkoztatottak olyan javakat termeljenek, amelyeket fel lehet használni a helyi közétkeztetésben – mondta a Magyar Hírlapnak Papp Károly, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára.

Az erdőtelepítési előkészületekkel hétfőn kezdődött meg a Belügyminisztérium által felügyelt közmunka-mintaprogram Gyöngyöspatán, de ez csak a többlépcsős program első eleme – mondta a Magyar Hírlapnak a közfoglalkoztatási helyettes államtitkárság vezetője, Papp Károly. A program részeként a közmunkások mezőgazdasági termelést is tanulnak, növénytermesztést és állattenyésztést. A foglalkoztatottak két év képzés után alapfokú képesítést szereznek.

„Azonban nem az egyéni állattartásra, hanem állattartó telepek létrehozására törekszünk – mondta Papp Károly. – A célunk az, hogy a megtermelt javakat a helyi közétkeztetésben használják fel. Évente 107 milliárd forintot fordítanak az önkormányzatok erre a célra. Azt gondoljuk, hogy ha helyben termelik meg és használják fel az árut, akkor sokkal olcsóbbá tehető a közétkeztetés.”

A következő lépcsőfok a bio­masszakazánok létrehozása, szeretnénk elérni, hogy a gázkazánok használata mellett ezt a fűtési módot is bevezessék a közintézmények fűtésénél – folytatta az államtitkár. A közfoglalkoztatottak részt vesznek majd a belvízelvezető rendszerek és a közutak karbantartásában is, de Gyöngyöspatán a közreműködésükkel újítják fel a helyi rendőrőrsöt is. A gyöngyösi körzet mellett nyolc-kilenc kistérségben indítják el a mintaprogramokat. Jelenleg 48 településen készítenek felmérést, hogy milyen feladatokat lehet helyben végezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!