szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz pénzügyminisztérium nem lát veszélyt az amerikai adósosztályzat leminősítésében, mivel a legjobb adósnak kijáró "AAA" kategória és az egy alacsonyabb besorolás, az "AA-plusz" között nincs nagy különbség.

A Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat eddigi "AAA" besorolását pénteken. Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettes egy orosz hírrádiónak szombaton adott nyilatkozatában rámutatott, hogy csak a hitelfelvevő, azaz az Egyesült Államok pozíciója változott, a befektető szempontjából nézve semmi nem változik. "Ennek nem lesz semmilyen hatása befektetési politikánkra, nem szándékozunk felülvizsgálni az amerikai kormánykötvények részarányát tartalékainkban" - mondta Sztorcsak, aki szerint ez még nem az az eset, amikor "farkast kell kiáltani".

Megjegyezte ugyanakkor, hogy az amerikai adósságlimitről kötött kongresszusi egyezség pusztán technikai jellegű, s nem strukturális döntés volt. Maga a rendszerveszély, azaz az, hogy az amerikai költségvetési kötelezettségek teljesítése erősen függ a pénzpiacoktól, továbbra is fennmaradt - fejtegette Sztorcsak, aki szerint egyelőre a dollárnak mint tartalékvalutának nincs alternatívája. Mihelyt megjelenik egy olyan gazdaság, amely képes olyan mértékben áruval és szolgáltatásokkal ellátni a világot, mint az Egyesült Államok, akkor ennek a gazdaságnak a valutája egyenlő eséllyel fog versenyezni a dollárral. "Egyelőre ilyen gazdaság nincs" - fűzte hozzá a miniszterhelyettes. 

Nem mindenki ilyen nyugodt. A hét legfejlettebb ipari állam (G7-csoport) pénzügyminiszterei már vasárnap videotanácskozást tartanak, hogy egyeztessék álláspontjukat. A világ pénzpiacain kialakuló helyzet függvényében hétfőn döntenek arról is, hogy összehívják-e a G7-et és Oroszországot tömörítő G8-csoportot. Az elmúlt 24 órában Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és az Egyesült Államok vezetői telefonos egyeztetések tömkelegét bonyolították le. 

A szaúdi értéktőzsde szombaton 5,46 százalékos mínuszban zárt. Az arab világ legnagyobb tőzsdéje - az egyetlen a világon, amely szombaton is működik - volt az első, ahol a befektetők reagálni tudtak az S and P döntésére. A rijádi értéktőzsde irányadó index, a Tadawul All-shares 6073,44 ponton fejezte be a kereskedést, s minden részvénynek csökkent az árfolyama. A nagy bankok árfolyama átlagosan 4,7, a vegyipari vállalatoké 6,7, az építőiparral kapcsolatban álló cégeké pedig 6,4 százalékkal esett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az USA leminősítése: nyugalomra intenek a befektetők

Az Egyesült Államok több hitelezője visszafogottan reagált és nyugalomra intett annak nyomán, hogy a Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat eddigi "AAA" besorolását.

MTI Gazdaság

S&P-leminősítés: a Fed szerint rájuk nem lesz hatással

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) tevékenységére nem lesz hatással, hogy a Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a hosszú futamú amerikai államadós-osztályzat eddigi "AAA" besorolását pénteken.

MTI Gazdaság

S&P-leminősítés: Kína támadja Washingtont

Kína határozottan elítélte szombaton az Egyesült Államokat a költségvetési deficit csökkentésének és az államadósság-limit megemelésének kérdésében folytatott "szűk látókörű politikai vitákért", és kijelentette, hogy a világnak egy új stabil tartalékvalutára van szüksége a dollár helyett.

MTI / hvg.hu Gazdaság

Először az S&P történetében: leminősítették az USA-t

Az Egyesült Államok első ízben elvesztette a lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítőnél, amely egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának hosszú távú adósosztályzatát.

MTI Gazdaság

Londonban biztosra vették az amerikai leminősítést

Londoni pénzügyi elemzők már az amerikai adósságlimit-emelésről létrejött kongresszusi egyezség óta gyakorlatilag biztosra vették, hogy az Egyesült Államokat valamelyik hitelminősítő megfosztja lehetséges legjobb, "AAA" szuverén adósbesorolásától, mivel egybehangzó citybeli vélemények szerint a megállapodás nem irányítja fenntartható pályára az amerikai államháztartást.