szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Piaci szempontból egyértelműen negatív fejleménynek nevezték Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter hétfőn bejelentett felmentését esti kommentárjaikban londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a fejlemény nyomán kérdésessé vált az eddigi, megfontoltnak tekinthető orosz költségvetési politika folytatódása.

A Capital Economics - az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-befektetési elemző és tanácsadó csoport - felzárkózó térségi főközgazdásza, Neil Shearing úgy fogalmazott: "nehéz elképzelni, hogy Kudrin távozása miként lehetne bármi más, mint negatív piaci esemény". Shearing szerint ezután további kétségek merülnek fel az orosz gazdaságpolitika jövőbeni irányával kapcsolatban.

A Capital Economics vezető londoni elemzője szerint az a tény, hogy Kudrin és az őt most menesztő Dmitrij Medvegyev államfő eredeti nézeteltérése részben az orosz elnök kiadásnövelő kezdeményezéseiből eredt - amelyeket Kudrin ellenzett -, azzal a kockázattal jár, hogy a piaci figyelem ezek után Oroszország törékeny költségvetési helyzetére irányul.

A dolgok jelenlegi állása szerint a 2012-2014-es költségvetési tervekben szereplő kiadásnövelések 125 dollárra emelik azt a hordónkénti nyersolajárat, amelyre az orosz költségvetési mérleg egyensúlyához lenne szükség; ez az árszint öt éve még 40 dollár volt - fejtegette hétfői kommentárjában Shearing. A Capital Economics londoni felzárkózó piaci főközgazdásza szerint azonban miután az olajár jelenleg éppen süllyed, és a piac egyébként is változatlanul ideges, "nem a jelenlegi időpont a legalkalmasabb arra, hogy az (orosz) kormány megszabaduljon fő költségvetési héjájától és egyik legbefolyásosabb liberális szószólójától". Shearing szerint a távlati kilátásokat tekintve az oroszországi politikai reformok - és így az égetően szükséges gazdasági reformok - esélyei egyre halványabbak.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője hétfő esti kommentárjában szintén azt emelte ki, hogy Medvegyev a kiadásnövelést erőltette, főleg a hadsereg javára, ám Kudrin azzal az érvvel utasította ezt el, hogy ezzel még inkább gyengülne a költségvetés hosszabb távú fenntarthatósága.

Ash ugyancsak hangsúlyosan említette, hogy jelentősen emelkedik az orosz költségvetés egyensúlyához szükséges nyersolajár. Az RBS vezető londoni elemzőjének saját számításai szerint ez az árszint 2008-ban hozzávetőleg 45 dollár volt, ma már viszont 115 dolláros hordónkénti olajárra lenne szükség ugyanehhez.

Timothy Ash szerint ez az orosz költségvetést és az egész orosz gazdaságot is "hatalmas mértékben sebezhetővé teszi" a globális piaci hangulat kilengéseitől.
Az elemző szerint "a putyini Oroszországgal kapcsolatos tapasztalatok" azt sugallják, hogy a legtöbb politikai fejlemény "erősen kézben van tartva", ám Kudrin távozására ez most valószínűleg nem érvényes. Tekintettel ugyanis az "akut globális piaci nehézségekre" és Oroszország saját sebezhetőségeire - amelyeket tükröz a folyamatos tőkekivonás, a rubelre nehezedő, lefelé ható nyomás, valamint az orosz gazdaság túlzott függősége az olajtól és más nyersanyagoktól -, nehéz elképzelni, hogy az orosz kormány el akarta volna veszíteni legmegbízhatóbb és legtehetségesebb gazdaságirányítóját - vélekedett az RBS londoni felzárkózó piaci kutatásvezetője.

Ash szerint "ez az egész nagyon nem Putyin-szerű, inkább egyfajta öngólnak tűnik". A piac ezután attól fog tartani, hogy búcsút lehet mondani a viszonylag megfontolt eddigi költségvetési politikának, amelynek Kudrin volt a letéteményese - tette hozzá a Royal Bank of Scotland vezető londoni elemzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!