Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Szerkezeti reformokat sürget az Európai Bizottság az európai uniós tagországokban az ipari versenyképesség javításának érdekében.
Pénteken Brüsszelben kiadott közleményében – amely a bizottság versenyképességről készített jelentését kísérte – Antonio Tajani ipari biztos úgy vélte: "Az európai ipar jó formában van és készen áll a versenyre..., azonban... szerkezeti reformokra van szükségünk ahhoz, hogy felszabadíthassuk a vállalkozóinkban, azaz a gazdaságélénkülés főszereplőiben, rejlő potenciált".
A jelentés egyebek között megállapította, hogy a termelékenység és a vállalatok innovációs tevékenységének tekintetében nagy a szóródás az uniós tagállamok között. Írországban például az átlagos gyártási munkatermelékenység csaknem 125 százaléka a munkavállalónkénti bruttó hozzáadott értéknek, Bulgáriában viszont a 20 százalékot sem éri el. Az innovatív vállalatok aránya 80 százalék (Németország) és 25 százalék (Lettország) között mozog, Magyarországon is átlag alatti.
A bizottság értékelése szerint "Luxemburgban, Finnországban, Észtországban, Cipruson, Dániában és Svédországban a jogi szabályozás kevésbé megterhelő a vállalkozások számára, a belga, portugál, görög, magyar és olasz vállalkozások panaszkodnak e tekintetben a leggyakrabban".
Az értékelés minden EU-tagországgal röviden külön is foglalkozik. A Magyarországra vonatkozó rész szerint jelentős pozitív hatása lehet a cégek beruházási tevékenységére és profitjára, ha az elmúlt időszakban bejelentett intézkedéseket megvalósítják. Az idén szerkezeti jellegű lépések születtek a munkaerőpiac, a nyugdíjrendszer, az egészségügyi ellátás, a közigazgatás, az oktatás területén, és a kormány prioritásai közé tartozik az üzleti környezet javítása is a magas adminisztratív terhek csökkentésével és a közbeszerzési rendszer kisvállalkozó-barát módosításával. A kihívások között említi a jelentés a forráshoz jutást, az intézményes bizonytalanságot, az alacsony kutatásfejlesztési arányt, valamint az uniós források innováció- és vállalkozásösztönző elosztását.
Uniós szinten a bizottság hat területen látja lehetőségét és szükségét az előrelépésnek: a gazdasági szerkezetátalakítások elősegítésében, az innováció ösztönzésében, a fenntarthatóság és az erőforrás-hatékonyság elősegítésében, az üzleti környezet javításában, az uniós egységes belső piac nyújtotta előnyök kihasználásában, valamint a kis- és középvállalkozások támogatásában.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.
A Szegedi Tudományegyetem kutatója szerint a klímaváltozás miatt viharokra, hőmérsékleti rekordokra kell számítani.