szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Adózási szempontból egy kalap alá kerülnek a sportolók, edzők, sportvezetők és sportirányítók a képző- és iparművészekkel, filmesekkel, újságírókkal, ha elfogadja a parlament a sport- és turisztikai bizottság szerdán benyújtott módosítóját a jövő évi adótörvényekhez. Ez a sport tárgyú kormányzati lépések ismeretében nem lenne meglepetés. Az ügy pikantériáját az adja, hogy közben az adófajta (az ekho) megszüntetése is napirendre került.

A sportbizottság által benyújtott módosító az utolsó ecsetvonás azon a képen, melyet az elmúlt nagyjából egy évben a sport finanszírozásával kapcsolatos jogszabályváltozások rajzoltak meg, alapvetően a miniszterelnöki szándéknak megfelelően.

Ennek keretében az Orbán-kormány már döntött egyes látványsportágak adórendszeren keresztüli kiemelt támogatásáról, a sport infrastrukturális és szervezeti fejlesztéséről, illetve az utánpótlás támogatásáról.

Nem elhanyagolható eleme a változásoknak, hogy a sportban dolgozók a bújtatott szerződések megszüntetése érdekében a kedvezőbb kulcsú ekho-szabályok szerint adózhatnak január elsejétől. Erről már a sporttörvény tavalyi elfogadásakor is szó volt, de hatályba lépését megakadályozta az Európai Bizottság döntése, alapvetően a sportszövetségeknek juttatott, közvetett állami támogatások (cégeknek nyújtott társasági adókedvezmények) miatt.

Utánpótlás a Stadionkertben
Túry Gergely

Ezt követően a parlament korrigálni kényszerült: ahhoz, hogy a hivatásos sportegyesületek támogatáshoz jussanak, lehetővé kell tenniük tömegsportprogramok szervezését, foglalkozniuk kell utánpótlás-neveléssel vagy bizonyos idősávokban a sportlétesítmények használatát át kell engedniük a helyi lakosság számára. Az új verziót idén júniusban szavazta meg a parlament, az Európai Bizottság pedig a mai napon, szerdán erre már áldását adta.

A kormány vacakol

Mivel a magánszemélyek adóztatása teljes mértékben nemzeti hatáskör, az Európai Bizottság a sportolók ekhózását nem torpedózta meg. A sportszövetségek és a klubok már alig várják, hogy az ekhót 2012-től a sportra is kiterjesszék. Csányi Sándor például már MLSZ-elnökké választását követően megpendítette, hogy a rendteremtés érdekében a futballkluboknak kötelezővé teszi az ekhót.

Az ügyben idén ősszel az okozott riadalmat, hogy a költségvetés tervezésekor a ma a Miniszterelnökséget irányító korábbi pénzügyminiszter, Varga Mihály egy interjúban felvetette, hogy az ekho és az eva is áldozatul eshet a nem-megszorításoknak. Az evával kapcsolatban közben kisebb háború bontakozott ki a frakció és a kormány között, melynek végeredményére feltehetően erősen kihat, hogy Orbán Viktor az eltörlését támogatja.

Bár a héten a Nefmi sportszakmai főosztályvezetője közleményben közölte, hogy a sport számára kulcskérdés az ekho megmaradása és hatályának kiterjesztése, a kormányfő sportszeretetét ismerve a megszüntetését kevesen tudják elképzelni. Külünösen, hogy emiatt a sporttámogatások rendszere is csak torzó lenne, és a foglalkoztatással kapcsolatos csalások - például minimálbéres megbízási szerződés mellett reklámszerződésen keresztül vagy egyszerűen zsebbe történő pénzkifizetések - továbbra is fennmaradnának.

A törvény hatálya

A parlament elé került módosító az ekho hatálya alá vonná a hivatásos sportolók mellett a szakképzett edzőket, sportszervezőket, sportirányítókat, valamint a sportról szóló törvényben meghatározott sportszakembereket, feltéve, hogy a magánszemély sportszervezettel vagy országos sportági szakszövetséggel, országos sportági sportszövetséggel fennálló jogviszonya keretében feladatot lát el, és a sportszövetség szabályzata szerint sportszakembernek minősül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!