szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pintér Sándor volt cége a tulajdonosa annak a vállalkozásnak, amely harmadmagával indulhat az új stadionbiztonsági közbeszerzésen. Ha nyer, a belügyminiszter volt érdekeltsége ezzel újabb állami megrendeléshez juthat, mint a választások óta számos alkalommal. A stadionbeléptető rendszer az első Orbán-kormány idején egyszer már milliárdokba került, de sosem helyezték üzembe.

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) az NB I-es stadionok biztonságának alapvető feltételeit megteremtő program első ütemének megvalósítására olyan céget is felkért ajánlattételre, amelynek tulajdonosai között Pintér Sándor volt cége található.

Az MLSZ tavaly decemberben írt ki gyorsított közbeszerzést stadionbiztonsági rendszer tervezésére, szállítására és üzembe helyezésére. A keddi tájékoztatás szerint kilenc jelentkező közül háromtól kért ajánlatot a nettó 669 millió forint állami támogatással megvalósuló projektre: az Indra Sistemas S.A.-tól, az Erando Biztonságtechnikai Tanácsadó és Kereskedelmi Kft.-től és a Synergon Retail Systems Kft.-től - konzorciumban a Creativ Bartex Solution Kft.-vel.

Pintér volt cége

Az Opten céginformációs adatbázisa szerint az Erando Kft. egyik tulajdonosa a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt., melynek Pintér Sándor tulajdonosa és vezető tisztségviselője volt 2010 márciusáig, amikor belügyminiszteri kinevezésére készülve megvált a cégtől. A Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. részvényeit egyébként a Prostasia Zrt. vette meg, amelynek tulajdonosa Kántor Tibor, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) egykori elnökhelyettese.

A belügyminiszter volt cége, a Civil Biztonsági Szolgálat a választások óta többek között a Terror Háza Múzeummal, a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB), a Szerencsejáték Zrt-vel, a Magyar Villamos Művekkel, a Központi Szolgáltatási Főigazgatósággal (KSZF), a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-vel (BGYH), a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel (MNV) és a FGSZ Földgázszállító Zrt.-vel kötött szerződést többek között személy- és vagyonőri tevékenységre - írta korábban a K-Monitor.hu.

Újpesten van beléptető
Túry Gergely

Az Erando Kft.-t 1998 elején alapították, 7 millió forintos alaptőkével. A Civil Biztonsági Szolgálat csak tavaly novemberben került a tulajdonosok közé. További kapcsolat a két vállalkozás között, hogy mindkettő ugyanarra a XIV. kerületi címre van bejegyezve Budapesten.

Az Erando az utóbbi három évben nyereséges volt: több mint egymilliárd forintos árbevételt ért el évente, adózott eredménye nagyságrendileg 80 és 120 millió forint között mozgott 2008 óta. Ebből 2010-ben 70, 2009-ben 20, 2008-ban 40 millió forintot vettek ki a tulajdonosok osztalékként.

Kik a többiek?

Az Erandohoz képest a másik ajánlattevő, a Synergon Informatikai Nyrt. tulajdonában álló Synergon Retail Systems szerényebb, évi 7-800 ezer forintos árbevételt ért el az elmúlt három évben, az adózott eredménye is csak 11 és 30 millió forint között mozgott. A vele konzorciumban induló Creativ Bartex Solution Kft. még kisebb cég, évi 130-221 ezer forintos árbevétellel és 4-5 millió forintos adózott eredménnyel.

 

Az Indra Sistemas S.A. egy jelentős spanyol informatikai nagyvállalat, és egyik fő területe a védelem és biztonságtechnikai eszközök gyártása. A vállalatnak magyarországi érdekeltsége is van, az Indra Hungary Kft., azonban a vállalkozás az utóbbi két évben veszteséges volt.

Egyszer már besült

Az első Orbán-kormány idején 2001-ben már volt egy emlékezetes, sikertelen beléptető rendszer-beszerzés. Akkor 4,5 milliárd forintért szerezték be a biztonsági berendezéseket, melyeket a stadionrekostrukciós program keretében országszerte felszereltek volna, ám a megvásárolt eszközök végül - egy stadion kiépítésének kivételével - raktárban maradtak.

A kapukat a megrendelő Sportfolio Kht. megpróbálta csomagban, majd egyenként érékesíteni, de nem talált rá vevőt. Az azóta csődbe jutott cég végelszámolója tavaly ősszel 100 millió forintért árulta a kapukat, vagyis az MLSZ-nek legalább ennyit kellene fizetnie, ha reaktiválni szeretné a csak néhány stadionba beépített beléptetőket.

Deutsch Tamás sportminisztersége idején a beruházásra először „mindössze” 1,7 milliárd forintot szántak, de később ezt megemelték 3,2 milliárd forintra. Végül 4,5 milliárd lett, ráadásul úgy, hogy a minisztérium az olcsóbb, 2,98 milliárd forintos Siemens-ajánlat helyett a drágább, 4,76 milliárd forintos ajánlatot választotta, amit a Dataware Kft. nyújtott be. A Gyurcsány Ferenc vezette sporttárca 2003 őszén még pótmagánvádas eljárást is indított az ügyben, miután a Fővárosi Ügyészség az ügy nyomozását leállította.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!