szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínába látogat májusban Orbán Viktor - közölte a Magyar Nemzet. A tervek szerint a kormányfő útja során írják alá az első olyan szerződéseket, amelyeket a magyar cégek kínai befektetéseit segítő, egymilliárd eurós hitelkeretből finanszíroznak majd.

A forrást a tavaly nyári magas rangú kínai látogatás nyomán a távol-keleti ország fejlesztési bankja biztosítja a hazai vállalkozások számára - írja a Magyar Nemzet.

A Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős helyettes államtitkára, Hídvéghi Balázs a lapnak elismerte, a kormány adós a Kínával kapcsolatos, korábban várt eredményekkel, de a stratégiaváltásnak köszönhetően most a gazdasági kapcsolatok terén is áttörésre lehet számítani.

A kínai és a magyar partnerek júniusban egyetértési nyilatkozatot írtak alá a légi, a vasúti és a folyami közlekedés fejlesztéséről, továbbá a befektetésösztönzésről. A Huawei informatikai óriáscég európai ellátó központ létrehozásáról kötött stratégiai megállapodást. A többségi kínai tulajdonú BorsodChem Zrt 1,1 milliárd euró összegű pénzügyi együttműködési megállapodást kötött a Bank of Chinával.

Akkor az is eldőlt, hogy Szolnokon egy évi 60 ezer tonna kapacitású citromsavgyárat szándékoznak létrehozni a kínaiak. A világítótestek gyártásával foglalkozó CANYI New Lighting pedig európai termelési bázisról írt alá megállapodást.

A kínai miniszterelnök magyarországi látogatása nem hozott áttörést
Bánkuti András

Elmaradt viszont a kínaiak részvétele egy esetleges budapesti központú új légitársaság létrehozásában, amelyre a kínai HNA Group és a Demján Csoport megállapodása adott volna lehetőséget. A felek tavaly júniusban nagyszabású fejlesztéseket terveznek a logisztika, a reptérfejlesztés, a légiközlekedés, az ingatlanfejlesztés, a hotel- és bevásárlóközpont-fejlesztés, a közlekedési infrastruktúra fejlesztése és a pénzügyi szolgáltatások területén.

Demján Sándor az aláírást követően azt mondta, a beruházások eredményeként több ezer új munkahely jön létre Budapesten és számos más magyarországi városban. Csen Feng, a HNA Group elnöke kiemelte: "A Hainan Airlines Peking-Budapest járata a kínai és magyar nép közötti baráti kapcsolatok ápolásának egyik meghatározó csatornájává vált." A Malév leállása után azonban a Hainan Airlines is megszüntette Budapest-Peking járatát és a kínai részvétellel megálmodott új légitársaság sem jött létre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!