szerző:
Napi Gazdaság
Tetszett a cikk?

Egyáltalán nem szerepelnek a beszállítók a lánctartozás elleni tervezetben, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium készített, pedig a szerződések jelentős részénél ők felelnek a projekt összköltségének több mint feléért – erre hívták fel a Napi Gazdaság figyelmét építési piaci szereplők. Szerintük sokkal egyszerűbb és igazságosabb lenne a rendszer, ha a lánctartozások okozóját a probléma keletkezésének helyén büntetnék.

A rendelettervezet csak alvállalkozókig vezeti vissza az építési folyamatot, miközben például a közbeszerzési törvényben is benne van, hogy a beszállító nem tekinthető alvállalkozónak.

A tartozási lánc már a beszállítók, így a gyártók, kereskedők ki nem fizetéséből is elindulhat, de erről nem szól az NGM-tervezet. Pedig az alvállalkozók pénzügyi helyzete miatt sokszor a beszállítók finanszírozzák az építkezést.

A lánctartozás okozóját kellene tehát kiszűrni a rendszerből, valamint azokat a vállalkozásokat, amelyek rendszeresen áron aluli ajánlatokat adnak, és alvállalkozóikon, beszállítóikon keresztül szedik be a különbséget. A szándékos aláígérés pótmunkával hozható csak helyre, ami ugyancsak vitákat és lánctartozást generál – olvasható a cikkben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!