szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha valamiből, hát a jelenlegi kínai szuperszmogból a birodalom méretű gazdaság irányítóinak értenie kell - írja a Mol szakembereinek gondolatait gyűjtő guruló hordó blog. Az szerintük sem várható, hogy a kínai füstokádás végleg megszűnjön, de a Pekingben és a fejlett nagyvárosokban mért, az egészségügyi határértéket akár 500-szorosan meghaladó füsttel valamit kezdeni kell. Fura vagy sem, segíthet a korommentesítés is.

Két tanulmány is előrevetíti, hogy Kínában ideje a radikális irányváltásnak - már ami a környezetszennyezést illeti. A nagyvárosokat megfojtó szuperszmog mellett egy friss tanulmány arra is rámutat, hogy a korom (és így annak a levegőbe jutó mennyiségének csökkentése) majdnem olyan fontos a klímaváltozás szempontjából, mint a szén-dioxid.

Sokan írnak róla: a mostani szmog minden képzeletet felülmúl - Pekingben a szálló por 25 mikrogramm/köbméteres egészségügyi határértékének 500-szorosát meghaladó terhelést is mérnek, és ezt már nem lehet a korábbiakhoz hasonló eredményességgel a szőnyeg alá söpörni. A most létrejött szuperszmog súlyos emberi tragédia. De ha meg tudja mozdítani a közvéleményt (és a pártvezetést), hogy tegyen valamit a levegőszennyezés ellen, akkor a hosszú távú hatása akár pozitív is lehet - értékel a gurulohordo.blog.hu legújabb írása. A mostani mérések feléig ráadásul a legtöbb napon el lehet jutni a kínai nagyvárosokban, és ezt, illetve ezek következményeit nem lehet a hírekből száműzni.

Mindennapi szennyezettség Kína fejlett régióiban
AFP / Wang Zhao

A CO2-kibocsátás csökkentése mellett azonban fontos lehet - és ez a szénerőművektől fuldokló, fejlett Kínai régióknál halmozottan jelentkezik: -, hogy a szennyezettség és végeredményben a globális felmelegedés okai közt a szén-dioxid mellett a levegőbe kerülő korom is felelős. Mint az Economistban publikált elgondolásban olvasható: a korom manapság majdnem egyenértékű káros anyagnak tekinthető, ráadásul a hatása éppen ott a legerőteljesebb, ahol a felmelegedés a "legfájóbb", az északi sarki tájakon. A jó hír ezzel kapcsolatban az, hogy a kormot eltüntetni sokkal könnyebb, mint a szén-dioxidot. Jobb égést biztosító technológiák bevezetésével, vagy a keletkező korom kiszűrésével a kérdésnek legalább ez a része kipipálható.

Ha pedig a szénerőműveket földgázra állítják át, a szén-dioxid-kibocsátás is nagyjából az egyharmadára csökkenthető. Sőt, ha az égetett szénhidrogén metán - ez a földgáz fő alkotórésze, és egyben a létező legegyszerűbb szénhidrogén -, akkor gyakorlatilag koromkibocsátás nélkül égethet minden erőmű. (De ne szaladjunk ennyire előre!)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!