szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre hajmeresztőbbek a portugál kormány megszorító intézkedéseinek következményei: több állami intézménybe újabban a dolgozók viszik otthonról a WC-papírt, a szolgálati autók tankolását pedig szintén nekik kell megelőlegezniük – írja a Die Welt című német napilap.

Vítor Gaspar pénzügyminiszternek sikerült a kis mediterrán ország legnépszerűtlenebb politikusává válnia azzal, hogy tárcája múlt héten elrendelte a költségvetés befagyasztását, így minden közkiadáshoz előzetes engedélyezés kell. Gaspar nem tartja felelősnek magát a társadalom rossz közérzetéért. Azt mondta, hogy nem volt más választása azok után, hogy a portugál alkotmánybíróság úgy döntött: hatályon kívül helyezi az idei költségvetés bizonyos elemeit. A bírák szerint nincs összhangban az alaptörvénnyel a közalkalmazottak és a köztisztviselők 14. havi fizetésének megvonása, valamint alkotmányellenes a munkanélküli segély és a táppénz csökkentése is.

A legfelsőbb bírói testület döntése után a lisszaboni vezetőknek hozzávetőleg 1,3 milliárd eurós lyukat kell más intézkedésekkel betömniük. Pedro Passos Coelho kormányfő pénteken azt mondta: amíg nem döntenek a korábbiakat helyettesítő takarékossági intézkedésekről, a minisztériumok számára zárva maradnak a pénzcsapok. A Diário de Noticias című portugál napilap szerint ennek hatása nemcsak a WC-papír hiányában mutatkozik meg, hanem ennél komolyabb formában is testet ölt. Az ország egyetemein például felfüggesztették a kutatási projekteket, a közétkeztetést bonyolító menzákon pedig leállították a friss élelmiszerek utánrendelését.

A portugálok eközben attól félnek, hogy még szorosabbra kell húzniuk a nadrágszíjat, ha a héten az országban tartózkodó trojka - az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank (EKB) - szakembereinek sikerül a kormánytól új tervet kialkudniuk a nemzetközi hitelek feltételéül szabott takarékossági politika folytatásához.

Azóta, hogy 2011 májusában a trojka 78 milliárd eurós hitelcsomagot hagyott jóvá Portugália megmentésére, az egymást követő adóemelések és kiadáscsökkentő lépések nyomán hónapról hónapra romlanak a lakosság, mindenekelőtt a középosztály életkörülményei.

2012-ben 3,8 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye, ilyen nagy mértékű recesszióra az 1975-ös szegfűs forradalom óta nem volt példa. Eközben a munkanélküliségi ráta 18 százalék körül mozog, és a Caritas segélyszervezet adatai szerint minden negyedik portugál, vagyis körülbelül 2,5 millió ember szegénynek számít.

Mário Soares volt portugál államfő is borúlátó a folytatást illetően. "Jobb volna, ha a kormány most lemondana, amíg még nyugodt a helyzet. Nem kellene megvárnia, míg az indulatok elszabadulnak" - vélte a napokban a 88 éves politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!