szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Politikai alapon történő leosztásra nincs bizonyíték, a kormány áll minden vizsgálat és feljelentés elé – mondta Lázár János egy hétfői sajtótájékoztatón a dohányértékesítési koncessziók eredményhirdetésével kapcsolatban. Ahol nem volt eredményes a pályázat, ott jöhet a mobil trafik.

"A fiatalok egészségének védelmét a kormány megalakulásától kezdve kiemelt célként kezelte, mivel Magyarországon, akárcsak más európai országban, a 13-15 évesek 45 százaléka találkozott már dohányáruval, zömmel dohányboltokban. A dohánytermékekhez való hozzáférés szűkítésénél egy másik szempont volt, hogy családi vállalkozásokat hozzanak helyzetbe. Annak érdekében, hogy megérje üzemeltetni a dohányboltokat, a kormány bővítette a termékkört, és növelték az árrést" – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő a Lázár Jánossal közös sajtótákoztatón.

Lázár, aki elmondása szerint ezúttal nem államtitkári, hanem hódmezővásárhelyi egyéni képviselői minőségben jelent meg, elmondta: Hódmezővásárhelyen 2007 ősze óta minden közterületen tilos a dohányzás, amit személyes ügynek nevezett. 35 ezer magyart vesztünk el évente a dohányzás miatt. Őt főként az érdekli, hogyan lehetne a dohányzást visszaszorítani. Ha rajta múlna, megtiltaná Magyarországon a dohányzást, egy trafik se legyen. "Akik megkérdőjelezik az elkötelezettségemet, azok nem ismerik a magyar állapotokat" – tette hozzá.

Lázár szerint 2010 óta fontos törekvés, hogy kevesebb helyen lehessen cigarettázni, és korlátozottan, nehezebben lehessen hozzáférni dohányáruhoz. A trafikokkal kapcsolatban szerinte európai rendszert vezettek be. A pályázati rendszer minden elemét az EU jóváhagyta. A törvény minden mondatát leegyeztették Brüsszellel. Lázár szerint érdeksérelmet okoz a nagy, döntően külföldi cégeknek.

Politikai alapon történt leosztásra nincs bizonyíték

Bármennyire is közel dolgozik a miniszterelnökhöz, nem képes azt elintézni, hogy a trafikpályázatok nyertesei közül mindenki szocialista legyen, emelte ki Lázár, aki azt sem tudja garantálni, hogy a nyertes mind-mind fideszes legyen. De azt nem tudja kizárni, hogy a nyertesek között ne lehessenek egykori fideszesek. Politikai alapon történő leosztásra nincs bizonyíték, ő nem tud erről, állnak minden vizsgálat és feljelentés elé.

Lázár szerint politikai botránykeltés áll a trafikok szétosztása mögött: "Amikor van 5 ezer nyertes, és 10 ezer vesztes, akkor természetes, hogy valakik megsértődnek" – mondta. Lázár szerint először arra panaszkodtak, hogy nem lesz elegendő pályázat, de végül 15 ezren is trafikot szerettek volna üzemeltetni. Lázár szerint a pályázattal hatezer vállalkozást hoz létre a kormány. "Az irigység kultúráját nem kell erősíteni, egy sikeres ország kultusza kell" – mondta Lázár, aki azt is hozzátette, hogy a kistelepülések problémáját a kormány úgy oldja meg, hogy oda mobil trafikok jönnek – nem marad tehát ellátatlan terület.

Sportot űzünk
"Hallom, hogy a sajtóban bizonyos szerkesztőségek abból űznek sportot, hogy arra kérik az embereket, jelentsék fel a másik magyar embert" – mondta Lázár a sajtóban, így a hvg.hu-n is megjelent panaszokra. Az államtitkár szerint a kormány áll minden vizsgálat elé, mert egy esetleges büntetőeljárásban "ki fog derülni, hogy a HVG cikkét milyen konkrét információk és személyek motiválták". Lázár felszólította szerkesztőségünket, hogy hozza nyilvánosságra, mely képviselőkre gondoltunk, mikor azt írtuk: a Fidesz választókerületi elnökei döntöttek a trafikpályázatokról.

Sánta Jánosra, a hódmezővásárhelyi Continental Zrt. vezetőjére, a dohányzással kapcsolatos szabályozás egyik szakértőjére kitérve Lázár elmondta, hogy őt polgármesteri idejéből ismeri. Lázár szerint Sánta az átalakításnak a vesztese lesz.

Nem drágul a cigaretta

Lázár szerint szabályozás kérdése, hogy drágulni fog-e a cigaretta, szerinte nem feltétlenül. És a feketekereskedelemnek sem kell feltétlenül nőnie. Az egyéni képviselői minőségében jelenlévő képviselő személy szerint ugyanakkor nem bánná, ha drágább lenne a cigaretta, melynek adótartalma szerinte transzparensen növekszik.

A pályáztatás pontszámaira kitérve, Lázár elmondta, hogy ő külön ügyelt az átláthatóságra a törvény benyújtásakor. Korrekt tájékoztatást kell adni, de erről akkor van értelme beszélni, amikor majd lesz kivel szerződni, tette hozzá.

A tízszázalékos árréssel kapcsolatban Lázár azt mondta, hogy a miniszterelnök Ausztriához hasonlóan 12 százalékos árrést támogatott. Lázár szerint a megemelt árrés miatt akarják külföldi dohánygyártók és forgalmazók a törvény bevezetését blokkolni. A Philip Morrist konkrétan Lázár meg is nevezte.

A pályázat elbírálásánál nem volt szempont az, hogy ki melyik párthoz tartozik. De voltak más szempontok, például családi vállalkozások preferálása. "A magyarok 600 milliárdot cigarettáznak el egy évben, ha ez a pénz magyar vállalkozásoknál marad, az üdvözlendő lenne" – mondta Lázár, aki azt is hozzátette, hogy teljesen korrekt játékszabályokat képviselt. Amit egyéni képviselőként megtehetett ennek érdekében, azt megtette, mondta. Lázár szerint jelenleg nincs mit ellenőrizni: csak a koncessziós szerződések megkötése után lehet vizsgálni, hogy a benne foglaltakat betartják-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!