szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új műszaki eljárást dolgoztak ki amerikai kutatók a légkörben lévő szén-dioxid elnyelésére, aminek melléktermékével az óceánok savasodását is csökkenthetik.

A Lawrence Livermore nemzeti kutatóintézet munkatársai laboratóriumi körülmények között bemutatott eljárásának lényege, hogy a sós víz elektrolízise során nyert elektrolit folyadékban jelentősen megnövekedő hidroxid-koncentráció képes elnyelni és visszatartani a szén-dioxidot – írja friss posztjában az energiainfo.hu. A melléktermékként hidrogéngázt is eredményező folyamat közben létrejövő, a szénsav sóit képező karbonátok és bikarbonátok pedig lúgosító hatásuk révén célirányosan bevethetők az óceánok savasodásának csökkentésére.

A légkörbe kerülő szén-dioxid egy jelentős részét az óceánok magukba szívják szénsav formájában. Különböző kutatások kimutatták, hogy a savasodás folyamata nagymértékben veszélyezteti az óceánok és a tengerek élővilágát. Becslések szerint a globális felmelegedés miatt az óceánok vízének a savtartalma hamarosan több mint 60 százalékkal meghaladhatja az iparosodás előtti szintet.

AFP / John Macdougall

"Új lehetőséget kínálunk az óceáni ökorendszerek megmentésére is" – mondta Greg Rau, a laboratórium vendégkutatója, az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmány vezető szerzője. A technológia gyakorlati megvalósításhoz azonban további vizsgálatok szükségesek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!