Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Amerikában haboznak egy, az új paksi atomerőműhöz hasonló méretű beruházás elindításával, mert az eredetileg (forintra átszámoltan) mintegy 3000 milliárd forintos projektről időközben kiderült, hogy a szükséges költés 5000 milliárdig is elszaladhat.
Az atomenergiainfo.hu híradása szerint a floridai Levy megyébe, két 1000 MW-os blokkokkal megálmodott atomerőműépítési szerződést felbontotta a Duke Energy a Westinghouse-zal. A 24,7 milliárd dollár értékű szerződés pikantériája, hogy a Westinghouse 2016-ban el is indulhatott volna a két új nukleáris blokkal, mert a reaktorok építésére és működtetésére szóló engedély iránti kérelmet még 2008. július 30-án beadták az USA Nukleáris Felügyelő Bizottságához (NRC), ám az mind a mai napig nem hozott döntést.
Bizonytalan költségmegtérülés miatt elnapolva
Az eredetileg 14 milliárd dollárra tervezett költségek is elszálltak, ma már 19-24 milliárd dollár közé tervezhető ugyanaz a beruházás - Fukusima után ugyanis a
floridai törvényhozók is szigorítottak, az áremelkedés azonban az állam nukleáris megtérülést szabályozó törvényének szigorítását is magával hozta. A Duke Energy a szerződés felmondásáról szól közleményében is utal erre: a szabályozási késlekedést és a floridai törvények szigorítását említi - és azt, hogy ez utóbbi miatt a költségmegtérülés bizonytalanná vált.
Az NRC 2014 második feléig biztosan jegeli a kérelem elbírálását. A helyzetet kommentáló Sterling Ivey,a Duke Energy szóvivője azt mondta, továbbra is úgy gondolják, hogy a terület alkalmas egy komplex nukleáris beruházásra. De Levyben valószyínűleg csak akkor kezdődhet meg ez a beruházás, ha a gazdasági helyzet változni fog a következő tíz évben.
Pont ekkorát álmodnak Paksra
A szakértők szerint még csak el sem szállt beruházási költségekkel kapcsolatban érdekes hazai párhuzam, hogy a Paks II prokjekt kapcsán is ez a 2*100 MW tűnik az ideális méretnek. E mellett tette le a voksát az orosz Roszatom mellett legutóbb a dél-koreai Kepco is, amikor a nagykövetségen keresztül jelezte: kész két ilyen reaktorral működő atomerőmű akár kulcsra kész megépítésére.
Az új paksi atomerőmű projektet nukrejárként hivatkozó szakértőket éppúgy, mint a nyilvánosságért perre menni is hajlandó szakmai-civileket a várható beruházási költségek érdeklik a leginkább. Az ezzel kapcsolatban a hazai sajtóban ma is gyakorta hivatkozott 3000 milliárd forintos keretszámítás azonban ugyanúgy 2008-ból, még a gazdasági válság és a japán atomerőmű katasztrófa előttről származnak, mint a fenti, floridai.
Az éves magyar GDP többm int 10 százalékát jelentő projekt árát 2009-ben kalkulálta Felsmann Balázs, korábbi gazdasági minisztériumi államtitkár, aki a hvg-hu-nak adott interjújában már jelezte: ezek az árak azóta több tényező miatt is jelentősen megemelkedhettek. Floridában háromezerről ötezermilliárdra.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral. A fejlesztők most is abban reménykedtek, hogy az állam kisegíti őket, Peking azonban csalódást keltett. A kínaiak igazi problémáját azonban semmilyen tőkeinjekció nem tudná megoldani.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Ajánló a HVG legfrissebb számából.