szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Rogán Antal megfenyegette a bankokat: ha nem lesz jobb a devizahiteleseknek, kezükbe veszik az ügyet. A kirohanás azonban épphogy időhúzásnak hat. A lényeg az, hogy minél több szó essen, és lehetőleg még sokáig a mentésről.

Újabb ultimátumot és újabb időpontot küldött a bankoknak a Fidesz, de lényegében semmi újdonság nem történt. Rogán Antal a visegrádi kormánypárti frakcióülésen állt ki a kamerák elé, hogy elmondja: felszólítják a bankokat, hogy november 1-jéig módosítsák az összes devizahitel-szerződést a hitelesek javára, a veszteségeket pedig viseljék ők, mert a devizahitel egy hibás termék, és elterjedésében a Fidesz a bankokat tartja felelősnek.  

Ha a határidő lejártáig a bankok nem rendezik önkéntesen a kérdést, akkor a frakció felhatalmazza a kormányt, hogy tegyen javaslatot a devizahitelesek megsegítésére. "Ez esetben a devizaalapú jelzáloghitelek forintosítását fogjuk végrehajtani" – fogalmazott.

Csak szó legyen róla

A feszült hangnem mögött valójában a devizahitelek végső rendezéséről szóló döntés újabb elhalasztása áll. Korábban a kormány augusztus végéig adott határidőt a bankoknak arra, hogy megoldást dolgozzanak ki a devizahitelek problémájára. A novemberi időpont alapján a kormány mintha úgy látná, több idő van a csomagra, mint korábban célzott rá. Erről azonban egyúttal az is elmondható, hogy minden a megírt forgatókönyv szerint zajlik, hiszen a kormány őszre ígérte a devizahiteles probléma megoldását. Sőt, Lázár János kitolta ezt a határidőt, és azt mondta, december 31-éig születik megoldás a jelzálog fedezetű devizahitelek problémáira.

Rogán Antal, a Fidesz és Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője
MTI / Koszticsák Szilárd

Addig még néhányszor egyik lehetőségről a másikra lehet billenteni a csomaggal kapcsolatos fő kérdéseket, mindenekelőtt azt, hogy kinek kell viselni a költségeit, kiket mentenek meg a devizahitelesek közül, és mennyire. A kibontakozó kormányzati-kormánypárti stratégia utólag igazolja az Index júliusi értesülését, mely szerint a devizahiteles ügy sokkal inkább politikai, mint gazdasági kérdés a kormány számára, és szeretné minél tovább napirenden tartani a témát. Az értesülés szerint a bankokkal azt is közölte: nem készül gyors, néhány nap alatt elfogadható mentőcsomag bejelentésére.

Csak a bankok, nem csak a bankok, csak a bankok…

Az aktuális kormánypárti álláspont szerint a bankok egyedül viselik majd a terheket. Ez sem újdonság, Rogán Antal már kedden lenyilatkozta a Magyar Nemzetnek. Viszont szemben áll az augusztusban, elsősorban Varga Mihály által képviselt véleménnyel, amely az állam és a bankok közös tehervállalását sejtette. Valójában azonban úgy tűnik, egyik üzenet sem túlságosan komoly, hiszen Varga Mihály júliusban azt is üzente: olyan megoldás kell, ami a költségvetésnek nem kerül pénzbe. Vagyis Rogán Antal jelenlegi bejelentésével nagyjából körbement a kormány és a kormánypárt a lehetséges álláspontokon.

„Azt nem merném kijelenteni ennek alapján, hogy a bankoknak kell állniuk a csomag teljes költségét” – reagált Rogán Antal sajtótájékoztatójára Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. A piac többi szereplője sem láthatott sok nóvumot Rogán bankellenes „kirohanásában”, és a forint árfolyama sem reagált a hírre. Az egész devizahiteles-mentéssel kapcsolatban egyébként érdemes felidézni a 2011 szeptemberében bejelentett kedvezményes végtörlesztést, melynek rendkívül súlyos terheit kezdetben a bankokra tolta a kormány a nyilatkozatok szintjén, majd miután lezajlott a végtörlesztés, a kormány az adófizetők nevében átvállalta a közel 300 milliárd forintos veszteség harmadát.

Csak a lakáshiteleket, nem csak a lakáshiteleket

A "kiket mentenek?" kérdésén is billentett egyet Rogán Antal frakcióülés utáni sajtótájékoztatója, és ezzel itt is kimerültek a lehetséges válaszok. Rogán aktuális álláspontja szerint minden devizaalapú jelzáloghitelt forintosítanának. Ezek között van lakáscélú és a szabadfelhasználású hitel is, az MNB adatai szerint 501 ezer. A szabadfelhasználású hitelek között van olyan, amit az adósok lakáscélra vettek fel, de nem az összeset. Rogán 510 ezer szerződésről beszélt, és hogy ebbe nincs benne a 130 ezer devizaalapú személyi hitel és a 154 ezer devizaalapú gépjárműhitel. Ezzel ismét nem dőlt el semmi: Varga Mihály július végén először kifejezetten a lakáscélú devizahitelek megszüntetéséről nyilatkozott, de később viszont gyakran jelzálog alapú devizahitelesekről beszélt, vagyis beleértett minden szabadfelhasználású jelzáloghitelest is. A számok alapján a szabadfelhasználású hitelek mind beleférnek.

A valószínűbb egyébként, hogy a kormány a második alternatívát célozza, de mivel ez a nagyobb devizahitel-állomány és ez okozza majd a nagyobb veszteséget, akárki is viselje azt, verbális intervenciókkal érdemes lehet megpuhítani a piacot. (Hasonló stratégiát láthattunk az IMF-megállapodással kapcsolatban: a lesz-nem lesz folyamatos lebegtetése szerencsés piaci környezet mellett oda vezetett, hogy a korábban legsúlyosabbnak tekintett végeredményt, a tárgyalások megszakadását is közömbösen fogadta a piac.)

Amennyiben a második alternatíva valósul meg, mintegy 3500 milliárd forintnak megfelelő devizahitelt forintosíthatnak: a lakáscélú devizahitelek állománya június végén 1828 milliárd, a devizaalapú szabadfelhasználású jelzáloghiteleké pedig 1697 milliárd forint volt az MNB adatai szerint.

Rogán követeli, hogy legyen jobb

További kérdés, hogy mennyire mentenék meg a devizahiteleseket. A kormány és a kormánypárt ebben változatlanul azt hangoztatja, hogy nem járhatnak jobban, mint a forinthitelesek. Ez azonban így csak egy gumiszabály, "nem jobban járni" még nagyon sokféle mértékben lehet. Nem véletlen, hogy a hvg.hu nem tudta kipréselni az elemzőkből a választ arra a kérdésre, hogy ennek megfelelően milyen árfolyamon történhet a forintosítás, vagy mekkora veszteséggel járhat így az akció a bankok számára – már ha a költségeket mind nekik kellene viselni. A mai sajtótájékoztatóból úgy tűnik, a kormánypártok elvetették a Bankszövetség ajánlatait. De persze még arra sem mert senki sem mérget venni, hogy valamilyen formában a javaslataik ne köszönnének vissza.

A kormány és a kormánypárt egyelőre ennyit tud: Rogán Antal csütörtöki sajtótájékoztatóján a bankokat felszólította, úgy módosítsák a devizahitel-szerződéseket, hogy az adósoknak jobb legyen, és a végcél, hogy a devizahitelek tűnjenek el. Egyébként pedig irgumburgum. Ezek így olyan szinten általános kívánalmak, hogy a bankok akár azt is mondhatnák, hogy ha a forintosítás során engednek egy forintot, már teljesítették a feladatot. 

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!