szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hét megyében leáll június végén a kéményseprői közszolgáltatás, mert a rezsicsökkentés miatt a szolgáltatók nem kaptak kompenzációt, feladatokat is elvonnak tőlük és e változások miatt nem tudják fenntartani a működésüket - jelentette a Népszabadság.

Június 30-án az ország hét megyéjében - Pesten, Hajdú-Biharban, Hevesben, Jász-Nagykun-Szolnokban, Komárom-Esztergomban, Somogyban és Nógrád megyében -, összesen 842 településen leáll a kéményseprői közszolgáltatás - írta a Népszabadság.

Erről a lap szerint pénteken határozott a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének (MKOI) ülése. Az ügyben elfogadott nyilatkozatuk szerint a kényszerű lépés hátterében az állami intézkedések miatt kieső bevételek kompenzációjának elmaradása áll.

A dokumentumból az is kiderül, hogy az ülésen résztvevő többi tagvállalat képviselői kijelentették, a jogszabályi követelményeknek megfelelő színvonalon nem képesek a kieső szolgáltatásokat még kijelölés esetén sem pótolni. Erre alkalmazottaik alacsony száma és az eszközállományuk sem biztosít lehetőséget és pénzügyi tartalékaik sincsenek meg ehhez.

MTI / Földi Imre

"Arról hogy lehetetlen helyzetbe kerültek a szolgáltatók, korábban már lényegében mindenkinek írtunk levelet. Nincs már kinek jelezzük, hogy baj van. A Belügyminisztériumtól egy olyan választ kaptunk, hogy a második félévben áttekintik a problémát" – mondta a Népszabadságnak Vidra Zoltán, az MKOI elnöke.

A szolgáltatóknál korábban a feladatok alapjául egy normaösszeget határoztak meg, ami négyezer forint volt – ezt a rendeletalkotó önkormányzatok legfeljebb 20 százalékkal mérsékelhették. Ebből az összegből szorzószámok alapján számolták ki egy-egy munka díját. Ezt az alapösszeget csökkenték tavaly félévtől kétezer forintra a rezsicsökkentés keretében. 

Ráadásul több feladatot is elvesznek a társaságoktól, ez év második felétől például a vegyestüzelésű eszközök kéményeit már csak egyszer kell ellenőrizni évente, míg eddig évi két alkalom volt előírva. Emellett viszont az adminisztrációs terheket növelték, amelyek nem javították a hatékonyságot - írta a beszámoló.

Vidra Zoltán MKOI-elnök szerint a hét érintett megyében mintegy 500 dolgozót érint a döntés. Hogy pontosan velük mi lesz, azt nem tudta megmondani. Szerinte több területen, így a például a fővárosban vagy Borsodban is kaptak kompenzációt a cégek az önkormányzattól, nekik most nincsenek ilyen gondjaik. Viszont több, most még működő cég év végéig már aligha tart ki, ez pedig újabb leállásokat jelenthet majd - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!