szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Többek között a Töröcskei István közvetett tulajdonában álló Széchenyi Bank hajtja be a magyar letelepedési kötvények darabjáért fizetett 250 ezer eurót, amelyet a Töröcskei István által irányított Államadósság Kezelő Központ bocsát ki – írja az Átlátszó. A lap néhány offshore cégen keresztül eljutott a Sólyom légitársasághoz és a kaposvári tábornokper elsőrendű vádlottjához is.

Eddig 1107-en életek a letelepedési kötvény által nyújtott lehetőséggel, ha pedig a parlament elfogadja a kormány javaslatát, akkor 250 ezer euróról 300 ezerre emelkedhet az államkötvények névértéke, így jövőre még többet kaszálhatnak azok a többségében offshore vállalkozások, amelyek a kötvények forgalmazására engedélyt kaptak a parlamenttől.

Az Átlátszó utánajárt, milyen úton jut el a letelepedési kötvény a magyar államtól az ázsiai vagy afrikai befektetőkig. Az egyik szingapúri forgalmazó például éppen azt a Széchenyi Kereskedelmi Bankot választotta ki magyarországi partnerének, amelynek tulajdonosi szerkezetében ott van a kötvényeket kibocsátó Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) igazgatója, Töröcskei István, aki az első Orbán-kormány idején fontos pozíciókat kapott, később a jobboldali médiabirodalom egyik finanszírozója volt.

Egy másik vonalon elindulva pedig az Átlátszó azt találta, hogy két, a kötvényforgalmazásra szerződött liechtensteini cég továbbszerződött egy ismeretlen tulajdonosú belize-i offshore céggel, amely egy magyarországi cégen keresztül a kaposvári tábornokper első számú vádlottjához és a Sólyom Airways légitársasághoz is kapcsolódik.

A parlament gazdasági bizottsága nem reagált semmit a lapnak, az Államadósság Kezelő Központ azonban válaszában azt írta, hogy a parlament gazdasági bizottsága által kijelölt vállalkozásokkal az ÁKK Zrt. köteles szerződést kötni és mivel az adósságkezelő kizárólag a fenti kötvénykibocsátás szervezőjeként van jelen a pénzügyi tranzakcióban, nincs ráhatása arra vonatkozóan, hogy az érintett vállalkozások mely bankkal kötnek bankszámlaszerződést.

Azt is hozzátették, hogy sem a forgalmazást jóváhagyó határozat, sem az ÁKK Zrt. és az érintett vállalkozások közötti szerződés nem írja elő, hogy melyik banknál vezessenek pénzforgalmi számlát a vállalkozások, ezért az ÁKK álláspontja szerint nem releváns, hogy hazai vagy külföldi pénzintézetnél vezetnek számlát.

A sajtóosztály levelében azt is hozzátette, hogy a Széchenyi Bank Zrt. "nem nyújt szolgáltatást az ÁKK Zrt. számára". Tudomásuk szerint a Széchenyi Bankban Töröcskei István "vezető tisztséget nem tölt be, annak részlegesen és közvetetten tulajdonosa, erre vonatkozó nyilatkozattételi kötelezettségének kinevezésekor eleget tett és azt követően is rendszeresen eleget tesz".

Töröcskei István e-mailben reagált, melyben jelezte, hogy  a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. 51 százalékban a T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt., 49 százalékban pedig a Magyar Állam tulajdonában áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!