szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Chikán Attila egyetemi tanár szerint a 2015-ös költségvetés veszélyeket rejt magában. Nagy gond szerinte, hogy a kormány a felső középosztály privilégiumává teszi a felsőoktatásban való részvételt - hangzott el az RTL Klub szombat esti Híradójában.

Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere több kritikát megfogalmazott a 2015-ös költségvetéssel szemben az RTL Klubnak - hangzott el a csatorna szombat esti Híradójában.

A riportban elhangzott, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter 2015-re az EU-átlagot meghaladó, 2,5 százalékos GDP-növekedést vár.

Chikán Attila egyetemi tanár szerint azonban Varga túl optimista, ugyanis a 27 új adónem hatását senki nem vizsgálta, ezért a 2015-ös költségvetés veszélyeket rejt magában. Chikán szerint ezt még az államapparátushoz közel álló vezető közgazdászok is megemlítik.

A volt miniszter egyik fő problémája, hogy a kormány a szakiskolák felé terelné a tanulókat és gimnáziumi férőhelyeket szüntetne meg Orbán Viktor miniszterelnök iránymutatása alapján, miszerint "a sikeres élethez az út a szakmán keresztül vezet". Chikán szerint ez azt jelenti, hogy tovább szűkül az a réteg, ahonnan a felsőoktatásba bekerülők kijönnek. "Vezető egyetemeken elvétve találni hátrányos helyzetű rétegekből származó diákokat" - fogalmazott. Többé-kevésbé támogatták őket korábban a felemelkedésben, de ezek a támogatások kifutóban vannak, vagy már nincsenek is. "Lényegében a felső középosztály privilégiumává válik a felsőoktatásban való részvétel" - mondta Chikán Attila, hozzátéve, hogy
milliárdok elvonásával nehezen lehet oktatást fejleszteni szerinte.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumra erre úgy reagált, hogy jövőre igenis több pénz lesz az oktatásban, mint idén. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint pedig kiegyensúlyozott lesz a gazdasági növekedés. Közleményében az NGM kiigazította Chikán számait. Mint írták, 2010 óta 17 új adónemet vezettek be, 14 pedig megszűnt. A tárca szerint az adónemek számánál fontosabb az elvonások GDP-arányos mértéke, ami most 39 százalék, míg a szocialista kormányok idején 41 százalék volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!