szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy fest, két egészségpénztárt is magával ránt a brókerbotrány, legalábbis zavarok mutatkoztak a Honvéd és a Prov1ta kifizetéseinél, a jegybank kifizetési tilalmat rendelt el. Kisebb fajta pánik is kerekedett a tagok között.

A Buda-Cash tulajdonosi körbe tartozó négy kisbank tevékenységi engedélyének visszavonása általános meglepetésre két egészségpénztár tagjainak pénzét is érintette. Az MNB átmeneti kifizetési tilalmat rendelt el a Honvéd és a Prov1ta egészségpénztáraknál, mert pénzük jelentős részét a botrányban érintett hitelintézetekben tartották – írja az Az én pénzem lakossági pénzügyi portál.

A botrány kitörése utáni napokban a Prov1ta kissé döcögősen tájékoztatott. Erre alighanem magyarázatot adhat, hogy a pénztár később közzétette: igazgatótanácsának elnöke, Réti Csaba Árpád 2015. február 26-én este tragikus hirtelenséggel elhunyt.

A Honvéd március 20-ára hívott össze (a felügyeleti elvárásoknak is megfelelően) rendkívüli küldöttközgyűlést. Ezen a napirendi pontok között szerepel a határozathozatal a pénztár „további működésének lehetőségeiről”. A kassza vezetője, Rékai Miklós a portálnak úgy nyilatkozott, hogy fel sem merül, hogy bármilyen drasztikus intézkedésre kerülhetne sor. A pénztár tevékenysége folyamatos, érkeznek az új bankszámlára a befizetések, amelyekből költenek is a tagok. Nem tettek le azonban arról, hogy visszaszerezzék a csődbe ment bankból a pénzüket.

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy az egészségpénztáraknál nem a vagyonkezelés a jellemző, hiszen innen a tagok akár teljes pénzüket is elkölthetik (most ezt is teszik). A Honvéd február 24-én elindította 1,8 milliárd forint átutalását az új bankjához. A visszajelzés szerint a pénz el is ment, meg azonban nem érkezett (az MNB határozatából úgy tűnik, hogy a felügyeleti biztos állította le a tranzakciót).

Olvasók jelzései alapján az érintett pénztárak tagjai körében eleinte kisebb pánik tört ki. Többen jelezték, hogy egészségpénztári számlájukat „lenullázták”. Ez azonban csak a számítástechnikai rendszerek első, a zárolásra reagáló jelzése volt. Az egyéni számlán levő összegek tehát nem tűntek el, „csak” azok felhasználásuk vált elsőként lehetetlenné, majd korlátozottá. A Prov1ta tagjai jelenleg pénzük 40 százalékához, a Honvéd-tagok viszont mindössze 20-21 százalékához férhetnek hozzá. Azt jelenleg senki sem tudja, hogy a többi valaha előkerül-e. (A megtérülés a felszámolás során derül majd ki.)

További részleteket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!